Tárcán kínálom

Alapító szerkesztő: Ésik Sándor Társszerkesztő: Standovár Ágota Tárcáink célja nem csak az olvasó szórakoztatása, személyes jellegű műfaj. Az ilyen írásokat egy régi-vágású újságban a lap alján hozták, desszertként a vonal feletti nehezen emészthető cikkekhez. Az itt közölt darabokhoz tehát képzeljen hozzá az olvasó egy színvonalas sajtóterméket alapos elemzésekkel, tényfeltáró, leleplező riportokkal. Vagy ne... ******************************Kattintson a Címkék után a szerző nevére és olvasson a blogban korábban megjelent műveiből!

Címkék

andré ilona-ibolya (5) antal anikó (16) arany piroska (6) balku lászló (9) balogh adrienn (1) balogh géza (25) baracsi endre (1) béke zsanett (1) bódi katalin (20) boldogh dezső (1) borbély balázs (3) b tóth klári (21) csabai lászló (10) csengődi péter (44) cserbakőy levente (8) csupor béla (2) czimbula novák ibolya (3) dávid józsef (4) deák-takács szilvia (3) debreczeny györgy (7) dinók zoltán (9) dunai andrea (2) ésik sándor (54) farkas józsef (1) farkas molnár péter (17) fehér noémi (1) filip tamás (1) fülöp gábor (4) gaálné lőrinczi éva (3) galambos lajos (1) gáspár ferenc (1) habony gábor (6) hajdú erika (5) hajdu sára (1) hargitai ildikó (4) hornyik anna (1) huba ildikó (2) illés zoltán (12) janáky marianna (2) jónás ágnes (1) juhász zsuzsanna (3) k. rados marcella (2) kácsor zsolt (6) kántor zsolt (15) karádi zsolt (5) kecskeméti zsuzsa (8) kiser edina (13) kiss gréta henriett (1) kiss péter (1) kis mezei katalin (2) koch zsófia (1) kovács kinga (1) kováts judit (3) köves istván (1) kukuts csilla (3) kulcsár (1) kulcsár attila (68) ladányi fedák enikő (1) lajtos nóra (5) lampl zsuzsanna (7) láng judit (1) m. szlávik tünde (47) margittai h. ágnes (8) merényi krisztián (1) mirtse zsuzsa (5) molnár péter (29) mórotz krisztina (4) nagy (1) nagy farkas dudás erika (13) nagy istván attila (1) nagy norbert (1) nagy zsuka (5) nyolcas józsef (1) oláh andrás (3) onderó szilárd (1) onder csaba (1) orbók ildikó (2) ozsváth sándor (40) pataki zsuzsanna (1) pénzes ottó (1) péter béla (13) petrozsényi nagy pál (26) piro m. péter (8) piró m. péter (1) rácz lilian (2) rácz tibor (1) radnó györgy (13) réti jános (14) rimóczi lászló (14) rusai márta (1) ruszó marietta (1) seres ernő (3) simon adri (3) somorčík sz. rozália (27) sonkoly istván (1) standovár ágota (14) szakonyi gabriella (1) szalóki emese (1) szeifert natália (3) székely-nagy gábor (1) széll zsófia (2) szép szilvia (3) szilágyi erzsébet (2) szilágyi rohini (1) szőke imre (5) szombati gréta (4) szondi erika (2) szuhár csilla (1) t. ágoston lászló (1) tamás tímea (2) tornyi ferenc (10) turányi tamás (21) vajdics krisztina (5) váradi andrás (3) vaskó ilona (30) venyige sándor (3) veres roland (2) zajácz d zoltán (4) zápor györgy (9) zilahy tamás (5) zoltay lívia (1) attila (1) zsuka (1) Címkefelhő

Tárcáink kedvelői a nagyvilágban

Friss topikok

  • M Szlávik Tünde: A huncut rigmus megfejtése maga is magyarázatra szorul: az esztováta (eszteváta, osztováta) olyan ... (2021.09.25. 17:23) A régi öregek, avagy pajzán történetek
  • Arany Piroska: Isten éltessen Vaskó Ilona! Nagyon tetszik a születésnapi monológod! Nekem is mostanában lesz az ... (2021.02.12. 11:37) Február tizenegy
  • csokosszaju: szia, mit tudsz Hófehérkéről? (2020.09.27. 23:02) Az örök menyasszony
  • bohmjo: Ez nagyon jó! Ahogyan a szavak és tettek újra és újra teljesen új értéket és hangulatot kapnak, a... (2020.09.05. 15:01) Tivadar
  • M Szlávik Tünde: @Farkas Molnár Péter: Köszönöm, Péter! Tárcát is hozhatnál magaddal... :) (2020.08.16. 16:46) Majom a köszörűkövön

Linkblog

Most olvassák

Életkép, vázlat, rajz, csevej... M. Szlávik Tünde blogja

2016.03.07. 17:15 Ésik

Azok a régi kubikusok

Címkék: kulcsár attila

Írta: Kulcsár Attila

 

dscf8084.jpgA tavaszi esőzések már az agyamra mennek. A belvíz elönti a garázsomat. Mert trehány munkát végeztek az építők. Mindenféle csináld-magad gépkocsi tárolók sorakoznak a tömblakások szélén, köztük az enyém is. Amikor a bérházak épültek, még nem kellett a Trabantoknak garázs. De most már a Volvókat nem merik kint hagyni. Ezek már az új tulajdonosok. Az apjuktól örökölték vagy vették a tárolót. De az még mind a régi módi: gázszilikát fal, hullámpala fedés. Az egyik tető erre lejt, a másik arra. Az a baj, hogy legtöbb a bejárati oldalra vezeti le a vizet, és sokáig nem volt burkolat. Most, hogy valakinek képviselő lett a rokona, kaptunk egy makadámutat, de abban sincs semmi köszönet. Az egyik garázs bejárata fenn van, a másiké lejjebb, alig tudták kitotózni a burkolat szintjét, hogy mindenkinek jó legyen. Nem is sikerült. Ha nagyobb zuhárék vannak – mint most –, befolyik a víz az alacsonyabb padlószintű tárolókba. Ilyen az enyém is. Vagyis belvízveszély van a garázsomban, és a szerelőaknában tárolom az almát, krumplimat. Mit tehet ilyenkor egy néhai kubikos? Levezető árkot ás a mélyebb fekvésű gyepszőnyeg felé, hogy lecsapolja a tócsát az út felületéről. Csak át kell vágni egy virágoskerten, mert a szemben lakó néni az ablaka alá virágágyást telepített, és ez duzzasztja fel a vizet az úton, no meg a vízszintes.

Nosza, lapátot ragadtam, és a szemerkélő esőben nekiláttam. Rögtön egy tulipánhagyma került lapátra, de a cél szentesíti az eszközt. És munka közben a karom és a lábam emlékezni kezdett: lenyom, billent, emel. Lenyom, billent, oldalra dob. De már hamar kifulladok. Más, mint egy tenisz szerva. Nem volt ez mindig így… „Nincs oly erő, mely legyőzné, ki a népért küzd…” – jut eszembe.

A reggeli zászlófelvonás után szép rendben végigvonultunk Bodrogkeresztúr főutcáján, le a kompátkelőig. A tehéncsorda után mi következtünk. A lustán nyújtózkodó folyó tükrében még álmosan bámulták magukat a galériaerdő nyárfái. A komp pallói felett már éreztük a Bodrogzug kövér legelőinek illatát a tehénlepények pizzáiból. Aztán gyalogmenetben masíroztunk a munkaterületre, ahogy az induló harsogta, tört előre ifjú seregünk. Mert ez egy KISZ-építőtábor színe, virága volt.

Karók tűzték ki a csatorna nyomvonalát a mocsaras réten, az egyik végén míves rézsűvel kialakított négy méter mély árok, a másik oldalon pocsolyás láp, káka, vízállás. Kis apró emberke volt a munkavezető, kis lapáttal. De kétszer olyan gyorsan tudott dolgozni, mint mi a nagy ásólapátjainkkal, amelyre mindig ráragadt a sár. Vásárhelyi Pali bácsinak hívtuk, mert úgy éreztük, mi is az ő szabályozó munkáját folytatjuk. Csatornát ástunk, hogy a földekről, legelőkről a vizet levezesse. Azok voltak a szép idők, a középiskola végén! Az emlékek mindent bearanyoznak. Távolban Tokaj ékessége, a Kopasz-hegy magasodott, az árokparton szedhettünk volna mocsári ledneket, szép pillangós virágaival, vagy ott volt a fenséges szibériai nőszirom.

Felfogtunk vagy ötven métert, és karolásnyira pallókból platókat emeltünk az árokkal párhuzamosan. Azokra dobáltuk a hínáros sarat, földet, és hajtottuk ki az árkok szélére. Ha pocsolyásabb rész következett, lavórral emeltük ki az iszapot, néha ketten is, kézről kézre adva – szivattyú nem volt még akkor. Azóta se volt gumicsizma a patáimon, de kellett is, bár alig tudtuk kihúzni lábunkat a sárból. Viszont hasznos volt, mert védett a piócák ellen. Ezeknek a barnászöld ragadozóknak doktori címük volt. Régebben magas vérnyomás ellen, köpölyözéshez használták a nadályokat. De nekünk nem hiányoztak. Ha kiléptél a csizmából, hamar rád tapadt egy-kettő. Pali bácsi azt mondta, hagyni kell. Ha teleszívta magát, magától elenged. De ha van nálad egy kis só és rászórod, akkor levehető. Ha nem volt, zsebkendővel kellett letépni, mert csúsztak a rohadtak. Sokáig vérzik a harapása után, mert véralvadásgátlót fecskendez be, hogy tartósítsa magának a kaját.

Amikor mélyebb lett az árok, talicskázni kellett. Zegzugos pallóutakat építettünk ki a töltés széléig. Nagyot döccent a furik a toldásoknál. Én szerettem a lengő pallókon egyensúlyozva felfelé kaptatni, kilátni a gödörből. Nekifeszült az ember, vigyázva, hogy át ne billenjen, és nyomás. Jobb volt, mint odalent ásni. Visszafelé az üres talicskával úgy érezhettem magam, mintha a világot jelentő deszkákon fölfelé emelkednék a hírnév felé, pedig csak a karom lógott egy kicsit.

Itt is elérem mindjárt a gyepszőnyeget, a virágágyásnak annyi, de folyik a víz. „Földön, égen zeng az új dal: ifjúság.” Már sötétedik… „Milliónyi szív dobogja ritmusát” – de ennyire?

A fene, mindjárt agyvérzést kapok? Ne már! Ez inkább infarktus lesz… A nénié…

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://tarcankinalom.blog.hu/api/trackback/id/tr998452168

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása