Tárcán kínálom

Alapító szerkesztő: Ésik Sándor Társszerkesztő: Standovár Ágota Tárcáink célja nem csak az olvasó szórakoztatása, személyes jellegű műfaj. Az ilyen írásokat egy régi-vágású újságban a lap alján hozták, desszertként a vonal feletti nehezen emészthető cikkekhez. Az itt közölt darabokhoz tehát képzeljen hozzá az olvasó egy színvonalas sajtóterméket alapos elemzésekkel, tényfeltáró, leleplező riportokkal. Vagy ne... ******************************Kattintson a Címkék után a szerző nevére és olvasson a blogban korábban megjelent műveiből!

Címkék

andré ilona-ibolya (5) antal anikó (16) arany piroska (6) balku lászló (9) balogh adrienn (1) balogh géza (25) baracsi endre (1) béke zsanett (1) bódi katalin (20) boldogh dezső (1) borbély balázs (3) b tóth klári (21) csabai lászló (10) csengődi péter (44) cserbakőy levente (8) csupor béla (2) czimbula novák ibolya (3) dávid józsef (4) deák-takács szilvia (3) debreczeny györgy (7) dinók zoltán (9) dunai andrea (2) ésik sándor (54) farkas józsef (1) farkas molnár péter (17) fehér noémi (1) filip tamás (1) fülöp gábor (4) gaálné lőrinczi éva (3) galambos lajos (1) gáspár ferenc (1) habony gábor (6) hajdú erika (5) hajdu sára (1) hargitai ildikó (4) hornyik anna (1) huba ildikó (2) illés zoltán (12) janáky marianna (2) jónás ágnes (1) juhász zsuzsanna (3) k. rados marcella (2) kácsor zsolt (6) kántor zsolt (15) karádi zsolt (5) kecskeméti zsuzsa (8) kiser edina (13) kiss gréta henriett (1) kiss péter (1) kis mezei katalin (2) koch zsófia (1) kovács kinga (1) kováts judit (3) köves istván (1) kukuts csilla (3) kulcsár (1) kulcsár attila (68) ladányi fedák enikő (1) lajtos nóra (5) lampl zsuzsanna (7) láng judit (1) m. szlávik tünde (47) margittai h. ágnes (8) merényi krisztián (1) mirtse zsuzsa (5) molnár péter (29) mórotz krisztina (4) nagy (1) nagy farkas dudás erika (13) nagy istván attila (1) nagy norbert (1) nagy zsuka (5) nyolcas józsef (1) oláh andrás (3) onderó szilárd (1) onder csaba (1) orbók ildikó (2) ozsváth sándor (40) pataki zsuzsanna (1) pénzes ottó (1) péter béla (13) petrozsényi nagy pál (26) piró m. péter (1) piro m. péter (8) rácz lilian (2) rácz tibor (1) radnó györgy (13) réti jános (14) rimóczi lászló (14) rusai márta (1) ruszó marietta (1) seres ernő (3) simon adri (3) somorčík sz. rozália (27) sonkoly istván (1) standovár ágota (14) szakonyi gabriella (1) szalóki emese (1) szeifert natália (3) székely-nagy gábor (1) széll zsófia (2) szép szilvia (3) szilágyi erzsébet (2) szilágyi rohini (1) szőke imre (5) szombati gréta (4) szondi erika (2) szuhár csilla (1) t. ágoston lászló (1) tamás tímea (2) tornyi ferenc (10) turányi tamás (21) vajdics krisztina (5) váradi andrás (3) vaskó ilona (30) venyige sándor (3) veres roland (2) zajácz d zoltán (4) zápor györgy (9) zilahy tamás (5) zoltay lívia (1) attila (1) zsuka (1) Címkefelhő

Tárcáink kedvelői a nagyvilágban

Friss topikok

  • M Szlávik Tünde: A huncut rigmus megfejtése maga is magyarázatra szorul: az esztováta (eszteváta, osztováta) olyan ... (2021.09.25. 17:23) A régi öregek, avagy pajzán történetek
  • Arany Piroska: Isten éltessen Vaskó Ilona! Nagyon tetszik a születésnapi monológod! Nekem is mostanában lesz az ... (2021.02.12. 11:37) Február tizenegy
  • csokosszaju: szia, mit tudsz Hófehérkéről? (2020.09.27. 23:02) Az örök menyasszony
  • bohmjo: Ez nagyon jó! Ahogyan a szavak és tettek újra és újra teljesen új értéket és hangulatot kapnak, a... (2020.09.05. 15:01) Tivadar
  • M Szlávik Tünde: @Farkas Molnár Péter: Köszönöm, Péter! Tárcát is hozhatnál magaddal... :) (2020.08.16. 16:46) Majom a köszörűkövön

Linkblog

Most olvassák

Életkép, vázlat, rajz, csevej... M. Szlávik Tünde blogja

2011.09.14. 18:19 Ésik

Időutazás

Címkék: csupor béla

 Írta: Csupor Béla 


Csak bámultam a szemem előtt megelevenedett színes, szélesvásznú történelmet.
Az egyik öreg bricsesz nadrágban, fehér ingben, mellényben, kitört, valaha jobb napokat látott csizmában, pörge kalapban, a másik kopottas, de patyolattiszta, halszálkás öltönyben, vulkánfíber bőrönddel kezében. A vasútállomás ódon stílusú épülete csak fokozta a hatást. Talán darutollas, méltóságteljesen sétáló csendőrök hiányoztak, esetleg egy gőzmozdony, amint bodorodó gőzpamacsokat ereszt oldalra magából - talán egy „Nem, nem, soha” plakát a rozsdás kandeláberre ragasztva -, hogy tökéletes legyen az illúzió.
– Földi János, szolgálatjára méltóságos uram! – csapta össze csizmái sarkát az egyik öreg. A másik – az sem volt sokkal fiatalabb, nagyjából egyidősek lehettek, úgy hatvan-hetven között – meglepetten kapta rá a fejét. Aztán körbenézett a néptelen peronon, végül rajtam megakadt a tekintete. Fürkészte az arcom egy darabig, azt keresve tán’, elvigyorodom-e.
– Mit akar jóember? – fordult vissza végül a másik felé.
– Hallottam, hogy haza tetszik költözni, tekintetes uram.
– Hagyja már ezt a tekintetes uramozást – mondta csendesen az öltönyös, és tekintete újra felém rebbent. – Mit akar tőlem?
A másik csak mosolygott tovább.
– Az apám a tekintetes úr apjának, az öreg bárónak a legjobb kocsisa vót. Az apja nagyon szerette az apámat, csak ű foghatta be a két derest, amit Szatmáron vett a báró úr. Ej, mi szép két lú vót…
– Mondja már, mit akar, az Isten áldja meg!
Az öltönyös újra rám nézett, aztán a karórájára, majd el a sínek mentén, ahonnan a vonatnak kellene érkeznie.
– Gondoltam, a tekintetes úrnak is szüksége lesz egy jó kocsisra, ha már hazakőtözött. Én meg vagyok olyan jó kocsis, mint az apám vót. Megtanított mindenre…
– Honnan veszi maga, hogy ideköltözöm? – Az öltönyös öreg hangja élesen csattant a peron kora délutáni csendjében. Valami különös erő támadt fel benne, valami, ami eddig nem volt. Nem volt durva, de határozott igen. Olyan határozottsággal zengett, amit nem lehet tanulni, amire csak születni lehet.
Először láttam a másikat elbizonytalanodni.
– Hát, nem azért jött? – A kérdéssel együtt lekerült a kalap a fejéről, keze tétován végigsimított alaposan megritkult, beőszült hajzatán. – Pedig azt beszélték a faluban, hogy hazajön, és visszavesz mindent. A kastélyt, a fődet… És hogy kitakarítja innen ezt a senkiházit. A Sutákot. Övé mán itt minden, pedig az anyja úgy koldult kenyeret, még pulyakoromban. Kódusok vótak, mind. Most meg… Azt hittem, hazajön... Oszt más világ lesz...
Az öltönyös újra az órát nézte, újra a síneket, de a másik tekintetét láthatóan kerülte. Az meg csak állt ott szótlan, majd a kalap visszakerült a fejére. Köszönni se köszönt, még a fejével se biccentett. Csak megfordult és elment. Láttam, hogy a másik öreg végig követi a tekintetével, egészen addig, amíg alakja be nem fordult az állomásépület sarkánál.
Mobiltelefon zendült türelmetlenül. Az öreg előkereste, majd bőröndjét letéve, tétova, esetlen mozdulatokkal – ahogy csak az öregek tudják –, felvette a hívást.
– Nem – mondta a telefonba. – Még itt vagyok az állomáson… Pár perc múlva… Nézze, Suták! A cselédház és a telek annyiért eladó, amennyit mondtam. Én nem alkuszom. Tudja, sose adnám el, ha a fiamnak nem kellene a pénz. Én most visszautazom. Gondolja meg, és ha kell magának, keresse a fiamat. Ő fogja rendezni a továbbiakat.
Bontotta a vonalat, elrakta a telefont, felvette a bőröndöt, és közelebb lépett a sínekhez.
Láttam, többször hátranézett, amíg meg nem érkezett a vonat.
A sarok felé, ahol a másik öreg eltűnt.

 

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://tarcankinalom.blog.hu/api/trackback/id/tr833227536

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kínlódó 2011.09.14. 18:53:41

Az öreg kocsis mintha Wass Albert könyvéből jött volna elő... Amikor még emberséges világban élhettek az emberek... Amikor még a cselédet is megbecsülte az uraság, ha kiérdemelte... Vágynánk ma is erre a megbecsülésre, emberi kapcsolatra mai gazdáinkkal... Nosztalgia...
süti beállítások módosítása