Tárcán kínálom

Alapító szerkesztő: Ésik Sándor Társszerkesztő: Standovár Ágota Tárcáink célja nem csak az olvasó szórakoztatása, személyes jellegű műfaj. Az ilyen írásokat egy régi-vágású újságban a lap alján hozták, desszertként a vonal feletti nehezen emészthető cikkekhez. Az itt közölt darabokhoz tehát képzeljen hozzá az olvasó egy színvonalas sajtóterméket alapos elemzésekkel, tényfeltáró, leleplező riportokkal. Vagy ne... ******************************Kattintson a Címkék után a szerző nevére és olvasson a blogban korábban megjelent műveiből!

Címkék

andré ilona-ibolya (5) antal anikó (16) arany piroska (6) balku lászló (9) balogh adrienn (1) balogh géza (25) baracsi endre (1) béke zsanett (1) bódi katalin (20) boldogh dezső (1) borbély balázs (3) b tóth klári (21) csabai lászló (10) csengődi péter (44) cserbakőy levente (8) csupor béla (2) czimbula novák ibolya (3) dávid józsef (4) deák-takács szilvia (3) debreczeny györgy (7) dinók zoltán (9) dunai andrea (2) ésik sándor (54) farkas józsef (1) farkas molnár péter (17) fehér noémi (1) filip tamás (1) fülöp gábor (4) gaálné lőrinczi éva (3) galambos lajos (1) gáspár ferenc (1) habony gábor (6) hajdú erika (5) hajdu sára (1) hargitai ildikó (4) hornyik anna (1) huba ildikó (2) illés zoltán (12) janáky marianna (2) jónás ágnes (1) juhász zsuzsanna (3) k. rados marcella (2) kácsor zsolt (6) kántor zsolt (15) karádi zsolt (5) kecskeméti zsuzsa (8) kiser edina (13) kiss gréta henriett (1) kiss péter (1) kis mezei katalin (2) koch zsófia (1) kovács kinga (1) kováts judit (3) köves istván (1) kukuts csilla (3) kulcsár (1) kulcsár attila (68) ladányi fedák enikő (1) lajtos nóra (5) lampl zsuzsanna (7) láng judit (1) m. szlávik tünde (47) margittai h. ágnes (8) merényi krisztián (1) mirtse zsuzsa (5) molnár péter (29) mórotz krisztina (4) nagy (1) nagy farkas dudás erika (13) nagy istván attila (1) nagy norbert (1) nagy zsuka (5) nyolcas józsef (1) oláh andrás (3) onderó szilárd (1) onder csaba (1) orbók ildikó (2) ozsváth sándor (40) pataki zsuzsanna (1) pénzes ottó (1) péter béla (13) petrozsényi nagy pál (26) piro m. péter (8) piró m. péter (1) rácz lilian (2) rácz tibor (1) radnó györgy (13) réti jános (14) rimóczi lászló (14) rusai márta (1) ruszó marietta (1) seres ernő (3) simon adri (3) somorčík sz. rozália (27) sonkoly istván (1) standovár ágota (14) szakonyi gabriella (1) szalóki emese (1) szeifert natália (3) székely-nagy gábor (1) széll zsófia (2) szép szilvia (3) szilágyi erzsébet (2) szilágyi rohini (1) szőke imre (5) szombati gréta (4) szondi erika (2) szuhár csilla (1) t. ágoston lászló (1) tamás tímea (2) tornyi ferenc (10) turányi tamás (21) vajdics krisztina (5) váradi andrás (3) vaskó ilona (30) venyige sándor (3) veres roland (2) zajácz d zoltán (4) zápor györgy (9) zilahy tamás (5) zoltay lívia (1) attila (1) zsuka (1) Címkefelhő

Tárcáink kedvelői a nagyvilágban

Friss topikok

  • M Szlávik Tünde: A huncut rigmus megfejtése maga is magyarázatra szorul: az esztováta (eszteváta, osztováta) olyan ... (2021.09.25. 17:23) A régi öregek, avagy pajzán történetek
  • Arany Piroska: Isten éltessen Vaskó Ilona! Nagyon tetszik a születésnapi monológod! Nekem is mostanában lesz az ... (2021.02.12. 11:37) Február tizenegy
  • csokosszaju: szia, mit tudsz Hófehérkéről? (2020.09.27. 23:02) Az örök menyasszony
  • bohmjo: Ez nagyon jó! Ahogyan a szavak és tettek újra és újra teljesen új értéket és hangulatot kapnak, a... (2020.09.05. 15:01) Tivadar
  • M Szlávik Tünde: @Farkas Molnár Péter: Köszönöm, Péter! Tárcát is hozhatnál magaddal... :) (2020.08.16. 16:46) Majom a köszörűkövön

Linkblog

Most olvassák

Életkép, vázlat, rajz, csevej... M. Szlávik Tünde blogja

2020.08.15. 19:21 Ésik

Háborús időkben

Címkék: arany piroska

Írta: Arany Piroska

masenyka.jpgA második világháború jár az eszemben. Most ne legyints, hogy persze, a régi nagy események, a sok szenvedés, amit ki kellett bírni a katonáknak. Hősködni akarsz. Várj, még nem ilyesmiről akarok beszélni. Hiszen nem voltam katona, még csak felnőtt sem. Tizenegy éves kislányként éltem meg a háborút. Falun laktunk, úgy 20 km-re Debrecentől. Elég jómódúnak számítottunk, már a többiekhez képest, akik a szomszédaink voltak. Ha légiriadót süvöltött a sziréna, a mi pincénkben bújt össze a sok barát. Féltünk, fázunk. Éjszaka világítottak a sztálingyertyák, és az ágyúdörgéstől nem hallottuk egymást, sem a repülőktől, amik ott húztak el a falu fölött. Ősz volt, október. Dunyhákban, takarókban próbáltunk aludni. Hajnal felé, amikor csönd lett, apám felment, szétnézett, és ha úgy találta, hogy lehet, olyankor a szomszédság hazamerészkedett.

Hiába reménykedtünk, egyre közeledő fenyegető, félelmes morgással, tankok jöttek. Orosz katonai tankok szabdalták fel a falu gondozott  kertjeit ,utcáit, összezavarva ki hol lakik, melyik utcán járunk. Ijesztő volt, hogy mintha ember nélkül robognának át kerítésen, zárt ajtón, kapun. Szünet nélkül jöttek a teherautók, akiket mi a nyárikonyha ablakából lestünk. Láttuk, hogy leugrálnak és éjszakai szállás után nézve mennek föl a felső házba, ahonnan azelőtt menekültek el a németek. Oda kvártélyozták be magukat. Ittak. Azután enni akartak. Kijöttek a házból, ennivalót kerestek. Egy tisztféle mutogatta anyámnak, hogy főzzön. Hoztak is egy fél disznót, amiből hamarosan pörkölt készült. Ették a kenyerünket, itták a borunkat. Még akkor este rátaláltak a szomszéd két szép fiatal lányára. Milyen szerencse, hogy előre felkészülve az ilyenekre, apám már előbb búvóhelyet készített a disznóól padlására, ahova sötétedés után anyámmal és a kishúgommal kilopóztunk, ott aludtunk, nem találtak ránk.

Reggel már korán útra keltek. Azt hittem, vége a megszállásnak, amikor újabbak érkeztek. Gyalogosokat láttunk jönni, hányt-vetett, rendetlen csapatot, akiknek ferde kirgiz szeme kutakodni látszott. Mindent összeszedtek. Képet a falról, porcelán vázát, órát, ékszert, az egyik elvitte az anyám magassarkú lakkcipőjét…

Ott voltak mindenütt. A mi otthonunk az övéké lett. Mi a nyárikonyhában húztuk meg magunkat. Mozgó alakulatuk folyton cserélődött. Alig lélegeztünk fel, már ott volt a következő transzport A nagy Oroszország minden katonája betért a mi falunkba. Idegen, ellenséges indulattal. Semmi emberség vagy jóindulat nem látszott rajtuk. Féltem. Féltem a tekintetüktől, a hanyag öltözetüktől és a vállukon hordott puskájuktól. Ellenség volt minden katona, bánthattak, ha akartak. De szerencsére velem senki sem törődött. Anyámnak volt dolga a katonák ellátásával.

 Apám kicsi orosz tudásával éppen egy követelőzőt győzködött, amikor leültem a földre a kamara küszöbén, és sírni kezdtem Némán, hogy észre ne vegyék,  lélekszakadva tört ki rajtam a rémült reménytelenség .

Már-már elhagyott az erőm, amikor lódobogás ütötte meg a fülemet. Az akkor szinte szokatlanul üres udvarunkra lovasok érkeztek, nyomukban szekerek, katonák. Négy vagy öt délceg, piros ruhájukon arany paszomány, fejükön tiszti tányérsapka, csizmájuk tisztán ragyogó. A lovasok láttán elálltak a könnyeim. Arcuk megnyerően nyugodt volt. Azt hittem, álmodom. Azelőtt ilyenekkel nem találkoztam, olyan szépek voltak. Apám is őket csodálta, ezek kozákok, mondta. Vagy hátvéd, vagy valami leszakadt különítmény lehet.

 A lovasok leszálltak, a lovakat megkötötték, és bementek a konyhába. Az utolsó lovas meglátta könnyáztatta arcomat, rám mosolygott, lehajolt, kézen fogott, és bementünk a többiekhez.

Anyám nagyot nézett láttukra.

Megnyerő ruházatuk, illendő viselkedésük felébresztette a vendégnek kijáró tiszteletet, új terítékkel és frissen főzött gulyáslevessel kínálta őket. És ők a fogadtatásnak megfelelő módon illemtudóan ebédeltek, csöndes beszélgetéssel.

Az idősebb tiszt, akivel bejöttem, észrevette, hogy fel-felcsuklik a sírásom, maga mellé ültetett. Egy fényképet vett elő és megmutatta, hogy neki is van egy ilyen kislánya, Másenyka. Intett a kezével, hogy messze, doma, otthon. Kissé elszorult a torka, köhintett egyet, felállt, kiment, de hamarosan jött is vissza. Kezében egy aranyszélű porcelán kékvirágos tálacskával. Nyújtotta felém, hogy vegyem el és ne sírjak. Vonakodva nyúltam érte.

– Fogadd csak el – szólt anyám. – Úgy adja, mintha az ő Másenykája lennél.

Nehéz volt a kis tál. Mézzel volt tele, és egy kis ezüstkanál is tartozott hozzá. Már mosolyogtam a katonára: – Köszönöm!

Ő megsimogatta a hajamat: – Másenyka, Másenyka! – sóhajtotta, és megtörölte a szemét.

S a délceg kozák katonatiszt, aranypaszományos piros egyenruhában csak ült ott, hallgatott, nem evett egy falatot sem.

Hargitai Beáta illusztrációja

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://tarcankinalom.blog.hu/api/trackback/id/tr1716165026

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása