Tárcán kínálom

Alapító szerkesztő: Ésik Sándor Társszerkesztő: Standovár Ágota Tárcáink célja nem csak az olvasó szórakoztatása, személyes jellegű műfaj. Az ilyen írásokat egy régi-vágású újságban a lap alján hozták, desszertként a vonal feletti nehezen emészthető cikkekhez. Az itt közölt darabokhoz tehát képzeljen hozzá az olvasó egy színvonalas sajtóterméket alapos elemzésekkel, tényfeltáró, leleplező riportokkal. Vagy ne... ******************************Kattintson a Címkék után a szerző nevére és olvasson a blogban korábban megjelent műveiből!

Címkék

andré ilona-ibolya (5) antal anikó (16) arany piroska (6) balku lászló (9) balogh adrienn (1) balogh géza (25) baracsi endre (1) béke zsanett (1) bódi katalin (20) boldogh dezső (1) borbély balázs (3) b tóth klári (21) csabai lászló (10) csengődi péter (44) cserbakőy levente (8) csupor béla (2) czimbula novák ibolya (3) dávid józsef (4) deák-takács szilvia (3) debreczeny györgy (7) dinók zoltán (9) dunai andrea (2) ésik sándor (54) farkas józsef (1) farkas molnár péter (17) fehér noémi (1) filip tamás (1) fülöp gábor (4) gaálné lőrinczi éva (3) galambos lajos (1) gáspár ferenc (1) habony gábor (6) hajdú erika (5) hajdu sára (1) hargitai ildikó (4) hornyik anna (1) huba ildikó (2) illés zoltán (12) janáky marianna (2) jónás ágnes (1) juhász zsuzsanna (3) k. rados marcella (2) kácsor zsolt (6) kántor zsolt (15) karádi zsolt (5) kecskeméti zsuzsa (8) kiser edina (13) kiss gréta henriett (1) kiss péter (1) kis mezei katalin (2) koch zsófia (1) kovács kinga (1) kováts judit (3) köves istván (1) kukuts csilla (3) kulcsár (1) kulcsár attila (68) ladányi fedák enikő (1) lajtos nóra (5) lampl zsuzsanna (7) láng judit (1) m. szlávik tünde (47) margittai h. ágnes (8) merényi krisztián (1) mirtse zsuzsa (5) molnár péter (29) mórotz krisztina (4) nagy (1) nagy farkas dudás erika (13) nagy istván attila (1) nagy norbert (1) nagy zsuka (5) nyolcas józsef (1) oláh andrás (3) onderó szilárd (1) onder csaba (1) orbók ildikó (2) ozsváth sándor (40) pataki zsuzsanna (1) pénzes ottó (1) péter béla (13) petrozsényi nagy pál (26) piro m. péter (8) piró m. péter (1) rácz lilian (2) rácz tibor (1) radnó györgy (13) réti jános (14) rimóczi lászló (14) rusai márta (1) ruszó marietta (1) seres ernő (3) simon adri (3) somorčík sz. rozália (27) sonkoly istván (1) standovár ágota (14) szakonyi gabriella (1) szalóki emese (1) szeifert natália (3) székely-nagy gábor (1) széll zsófia (2) szép szilvia (3) szilágyi erzsébet (2) szilágyi rohini (1) szőke imre (5) szombati gréta (4) szondi erika (2) szuhár csilla (1) t. ágoston lászló (1) tamás tímea (2) tornyi ferenc (10) turányi tamás (21) vajdics krisztina (5) váradi andrás (3) vaskó ilona (30) venyige sándor (3) veres roland (2) zajácz d zoltán (4) zápor györgy (9) zilahy tamás (5) zoltay lívia (1) attila (1) zsuka (1) Címkefelhő

Tárcáink kedvelői a nagyvilágban

Friss topikok

  • M Szlávik Tünde: A huncut rigmus megfejtése maga is magyarázatra szorul: az esztováta (eszteváta, osztováta) olyan ... (2021.09.25. 17:23) A régi öregek, avagy pajzán történetek
  • Arany Piroska: Isten éltessen Vaskó Ilona! Nagyon tetszik a születésnapi monológod! Nekem is mostanában lesz az ... (2021.02.12. 11:37) Február tizenegy
  • csokosszaju: szia, mit tudsz Hófehérkéről? (2020.09.27. 23:02) Az örök menyasszony
  • bohmjo: Ez nagyon jó! Ahogyan a szavak és tettek újra és újra teljesen új értéket és hangulatot kapnak, a... (2020.09.05. 15:01) Tivadar
  • M Szlávik Tünde: @Farkas Molnár Péter: Köszönöm, Péter! Tárcát is hozhatnál magaddal... :) (2020.08.16. 16:46) Majom a köszörűkövön

Linkblog

Most olvassák

Életkép, vázlat, rajz, csevej... M. Szlávik Tünde blogja

2014.11.21. 17:17 Ésik

Prágai gyors

Címkék: csengődi péter

fikció –

Írta: Csengődi Péter

 

Budapest, nyár van, kora délután, süt a nap. A fiatal nővel beülünk egy puccos kávézóba. A falakon, a plafonon, mindenütt aranyszínű vonalak futnak, levélmintákat rajzolnak. A szekrények, az asztalok és a székek legalább két évszázaddal ezelőttiek, élénk barnára vannak lakkozva. Leülünk, beszélgetni kezdünk. Megjegyzem neki, hogy még sosem jöttünk ilyen drága helyre, és rögtön hozzátettem, hogy nem rosszindulatból mondom, hátha az felment udvariatlan kérdésem bűne alól.

Nem gond, mondja, csak egyetlen csésze kávé lesz, és úgyis most búcsúzik a fővárostól.

A pincér odajön hozzánk, de még mielőtt felvenné a rendelést, meglátja, hogy a terítő felém eső részen éktelenkedik egy nagy, barna folt, így előbb elnézést kér, és lerántja abroszt. Az asztal hibái láthatóvá válnak, egy kis szelet történelem rajzolódik ki a karcolatokban. Egy pimasz kölyök belevésett nevét csodálgatom. Mikor visszajön a pincér és tiszta terítővel letakarja, közlöm vele, mennyire tetszik így az asztal, mennyire egyedi. Elmondja, hogy a tulajdonos restaurátor ismerőse felajánlotta, hogy kijavítja a bútorokat, de a vendégek meghallották és lebeszélték róla. Elmosolyodik, mikor a munkája szokványos részéhez ér, és hangosan megkérdezi, mit hozhat.

Felveszi a rendelést, és már siet is a következő vendéghez. Megkérdezem a nőt, mi az a búcsú, amit említett. Elmeséli, hogy megkeresték egy új álláslehetőséggel Békéscsabán, egy hét múlva költözik. Sokkal többet nem fog keresni, de talán nem kell majd napról napra élnie. Megkérdezem tőle, hogy megéri-e ezért mindenkit és mindent hátrahagyni, azt válaszolja, nincs más választása.

Kihozzák ezüsttálcán a kávét, két közepes méretű, fehér porceláncsésze díszeleg rajta élénkpiros mintákkal. Leteszik őket a terítőre, és ahogy a lámpák megvilágítják, változatos fénymintákkal festik meg a fehér vásznat.

Kevergetjük a kávét, és a jövőről beszélgetünk, mi lesz velünk, hogyan látjuk magunkat mondjuk öt év múlva. Átterelődnek a mondatok a lehetőségekről a vágyakra, szóba kerül Prága. Elmeséli, mennyire csodálatos a város, hogy beleszerelmesedett a fényképeken látható épületekbe, mennyire szépnek találja a cseh nyelvet, milyen jó lenne hallgatni a járókelőket, és óh, mit meg nem tenne, hogy egyszer majd eljuthasson oda. Mindent, azt mondja.

Békéscsaba az ellenkező irányban van, mutatok rá. Nem érti, mit akarok mondani ezzel. Lassan formálom a mondatokat, még igazából én sem tudom, mit is szeretnék megfogalmazni. Nehezen, de sikerül körülírnom a vezérgondolatot, hogy az ember arra számítana, ha már van valami álma, akkor úgy alakítja az életét, hogy közelebb kerüljön hozzá, akármilyen apró lépésekkel is. Viszont azzal, hogy fizikailag messzebb költözik Prágától, képletesen vagy tudat alatt talán azt fejezi ki, hogy szabotálja a saját vágyait.

Nem szól semmit, szemlesütve kortyolgatja a kávéját. Én is hallgatok, tudom, hogy most megbántottam, mégis úgy érzem, meg kellett mondanom, úgy érzem, nem szeretném igazán, ha nem próbálnék meg segíteni rajta. Várom, hátha végre mond valamit. Unalmamban apránként csodálom meg a hangulatos helyiség mintás falait, színes tárgyait. Csak mi vagyunk szürkék és egyszínűek a díszes kávéházban, két elmosódott folt vagyunk az éles kontúrok között.

Végül elkezdünk beszélni a semmiről, és így telik el lassan az idő, amit együtt tölteni terveztünk. Fizetünk, távozunk, a pincér meglepetten konstatálja, hogy a csészém érintetlen. Kinn az épület előtt elbúcsúzunk, azt füllentjük egymásnak, hogy jó volt ez a találkozó, tudjuk, hamar megbánnánk, ha másképp tennénk. Csak nézünk egymásra, amíg alkalmunk van rá.

Megbontom a csendet. Egy hetet még itt tölt, kérdezem tőle, miért nem megy addig Prágába. Azt mondja, nincs neki pénze arra. Kifakadok, hadarni kezdek. Nem kell mást tennie, csak egyik reggel korán felülni a prágai gyorsvonatra, ami nem sokkal dél után megérkezik. Körbenézhet, a késő estivel haza indulhat, majd a vonaton aludna. Felajánlom neki, hogy a jegyeket megveszem, pár csomag keksszel és két palack ásványvízzel pedig meg tud lenni egy napon át. Nem ideális, de saját szemével láthatja Prágát, ha tényleg ez minden, amit szeretne.

Elmereng azon, amit mondtam, tetszik neki az ötlet, de hamar visszazuhan a valóságba. Most a költözéssel kell foglalkoznia, mondja, rengeteg dolgot kell még elintéznie előtte. Azután meg próbaidőn lesz, nem vehet ki szabadságot, és különben is, jó benyomást kell tennie az új munkahelyén. Úgy érzi, ezt az utazást egész egyszerűen nem teheti meg. Most még. De ha jövőre sem lesz jobb a helyzete, megfogadja a tanácsomat.

Elköszön végleg, elindul hazafelé, vissza sem néz rám. Figyelem, milyen nehézkesen jár. Látom a gondolataimban, ahogy cipeli magával a terhet: Egész életében arra nevelték, hogy a munka a legfontosabb, spórolni kell, visszaszorítani a költekezést, minden egyéb másodlagos. Hirtelen nem tudott mit kezdeni a rázúdított gondolataimmal, ezekkel a súlyokkal idegen számára a szárnyalás.

Nézem, ahogy lassan távolodik, és tudom, mindegy, hogy egy év, két év, négy, nyolc vagy tizenhat, ez a nő sosem fog felszállni a prágai gyorsra.

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://tarcankinalom.blog.hu/api/trackback/id/tr586921747

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása