Tárcán kínálom

Alapító szerkesztő: Ésik Sándor Társszerkesztő: Standovár Ágota Tárcáink célja nem csak az olvasó szórakoztatása, személyes jellegű műfaj. Az ilyen írásokat egy régi-vágású újságban a lap alján hozták, desszertként a vonal feletti nehezen emészthető cikkekhez. Az itt közölt darabokhoz tehát képzeljen hozzá az olvasó egy színvonalas sajtóterméket alapos elemzésekkel, tényfeltáró, leleplező riportokkal. Vagy ne... ******************************Kattintson a Címkék után a szerző nevére és olvasson a blogban korábban megjelent műveiből!

Címkék

andré ilona-ibolya (5) antal anikó (16) arany piroska (6) balku lászló (9) balogh adrienn (1) balogh géza (25) baracsi endre (1) béke zsanett (1) bódi katalin (20) boldogh dezső (1) borbély balázs (3) b tóth klári (21) csabai lászló (10) csengődi péter (44) cserbakőy levente (8) csupor béla (2) czimbula novák ibolya (3) dávid józsef (4) deák-takács szilvia (3) debreczeny györgy (7) dinók zoltán (9) dunai andrea (2) ésik sándor (54) farkas józsef (1) farkas molnár péter (17) fehér noémi (1) filip tamás (1) fülöp gábor (4) gaálné lőrinczi éva (3) galambos lajos (1) gáspár ferenc (1) habony gábor (6) hajdú erika (5) hajdu sára (1) hargitai ildikó (4) hornyik anna (1) huba ildikó (2) illés zoltán (12) janáky marianna (2) jónás ágnes (1) juhász zsuzsanna (3) k. rados marcella (2) kácsor zsolt (6) kántor zsolt (15) karádi zsolt (5) kecskeméti zsuzsa (8) kiser edina (13) kiss gréta henriett (1) kiss péter (1) kis mezei katalin (2) koch zsófia (1) kovács kinga (1) kováts judit (3) köves istván (1) kukuts csilla (3) kulcsár (1) kulcsár attila (68) ladányi fedák enikő (1) lajtos nóra (5) lampl zsuzsanna (7) láng judit (1) m. szlávik tünde (47) margittai h. ágnes (8) merényi krisztián (1) mirtse zsuzsa (5) molnár péter (29) mórotz krisztina (4) nagy (1) nagy farkas dudás erika (13) nagy istván attila (1) nagy norbert (1) nagy zsuka (5) nyolcas józsef (1) oláh andrás (3) onderó szilárd (1) onder csaba (1) orbók ildikó (2) ozsváth sándor (40) pataki zsuzsanna (1) pénzes ottó (1) péter béla (13) petrozsényi nagy pál (26) piró m. péter (1) piro m. péter (8) rácz lilian (2) rácz tibor (1) radnó györgy (13) réti jános (14) rimóczi lászló (14) rusai márta (1) ruszó marietta (1) seres ernő (3) simon adri (3) somorčík sz. rozália (27) sonkoly istván (1) standovár ágota (14) szakonyi gabriella (1) szalóki emese (1) szeifert natália (3) székely-nagy gábor (1) széll zsófia (2) szép szilvia (3) szilágyi erzsébet (2) szilágyi rohini (1) szőke imre (5) szombati gréta (4) szondi erika (2) szuhár csilla (1) t. ágoston lászló (1) tamás tímea (2) tornyi ferenc (10) turányi tamás (21) vajdics krisztina (5) váradi andrás (3) vaskó ilona (30) venyige sándor (3) veres roland (2) zajácz d zoltán (4) zápor györgy (9) zilahy tamás (5) zoltay lívia (1) attila (1) zsuka (1) Címkefelhő

Tárcáink kedvelői a nagyvilágban

Friss topikok

  • M Szlávik Tünde: A huncut rigmus megfejtése maga is magyarázatra szorul: az esztováta (eszteváta, osztováta) olyan ... (2021.09.25. 17:23) A régi öregek, avagy pajzán történetek
  • Arany Piroska: Isten éltessen Vaskó Ilona! Nagyon tetszik a születésnapi monológod! Nekem is mostanában lesz az ... (2021.02.12. 11:37) Február tizenegy
  • csokosszaju: szia, mit tudsz Hófehérkéről? (2020.09.27. 23:02) Az örök menyasszony
  • bohmjo: Ez nagyon jó! Ahogyan a szavak és tettek újra és újra teljesen új értéket és hangulatot kapnak, a... (2020.09.05. 15:01) Tivadar
  • M Szlávik Tünde: @Farkas Molnár Péter: Köszönöm, Péter! Tárcát is hozhatnál magaddal... :) (2020.08.16. 16:46) Majom a köszörűkövön

Linkblog

Most olvassák

Életkép, vázlat, rajz, csevej... M. Szlávik Tünde blogja

2013.08.15. 18:00 Ésik

Hímesi otthon arany porfelhőben

Címkék: vaskó ilona

Írta: Vaskó Ilona

 

Valami mindig hazahoz. Sokan azt kérdezik tőlem, amikor hosszú útról térek haza: miért jöttél vissza? Hát hogyan magyarázzam el, hogy életem filléres emlékei hazahoznak? Ki értené azt meg, hogy őrzöm apám és nagyapám szerszámait? Vagy hogy hazahívnak anyám óriási befőző lábasai. Nem tudom elmagyarázni, elmondani, hogy hogyan is mehetne el örökre valaki a szülővárosából, ha a frissen fűrészelt fa illatával az orrában nőtt fel. Nagyapám kádár volt, apám asztalos. Még mindig a faforgács illata a legfinomabb illat számomra.

Nyár van. Apám már kilenc éve meghalt, nagyapám még több. Most itt ülök egyedül édesapám műhelyében, és a régmúlt nyarak jutnak eszembe. Itthon, Nyíregyházán… A nyári esték mindig vidáman teltek. Édesapám hatóra körül már befejezte a munkát. Ezt nem csak abból lehetett tudni, hogy elhallgattak a fűrészgépek, hanem abból is, hogy abbamaradt a vidám fütyörészés. Igen. Filléres emlék ez is. Ahogyan a gyermek agyába örökre beleég a friss forgács illata és a vidám fütyörészés, ami a munka szeretetét hivatott jelezni. Eljött az este hat, apa belépett a konyhába, megrázta a haját, amiből bizony néha még hullott a fűrészpor. Ilyenkor anya rámordult: − Jancsi! Kint rázd le, mert nem győzök porszívózni! – De apám csak mosolyogva válaszolt anyámnak: − Nem fűrészpor ez! Aranypor! – és kacagott. Majd leült az íróasztalához, ami talán direkt miattunk, gyerekek miatt az ágya mellé volt tolva, mert míg ő az asztalhoz ülhetett, mi a szemközti ágyra kuporodtunk a bátyámmal.

Csuda jó volt vele szemben ülni! Ruhájából még áradt a fa illata, még nem ment zuhanyozni, még leült szalonnázni, melyből katonát csinált nekünk. Mi ott ültünk a bátyámmal, és vártuk az újabb katonát, mert hiába kaptunk már anyánktól vacsorát, attól a szabályos kocka alakú kenyértől, szalonnától és sapkaként rárakott hagymától semmi nem volt finomabb. Aztán kihúzta az íróasztal felső fiókját, és elővett egy pakli magyar kártyát. Hatvanhatoztunk, makaóztunk, fájereztünk, zsíroztunk. A fiúk persze mindig csaltak, én meg mindig sírtam, anya meg mindig kinevetett… De apám miatt szoktam rá, hogy az osztás végén megnézzem a legalsó lapot. Persze csak lopva, mintha nem is érdekelne.

Aztán a bátyám elköltözött, és csak hárman maradtunk. De soha nem fejeződtek be az esti kártyapartik. Talán egy-két éve vettem elő újra a magyar kártyát, de idén nyáron majd minden este előkerült. Anya rám is szólt valamelyik parti közben: – Na! Nem sírsz, hogy csalnak?! – és ott csillogott a szemében a nevetés. Abban a szemben, ami mostanában csak fájdalommal néz a világba az elhatalmasodó betegség miatt.

Az apámmal való kártyázásnak annyi tétje volt csak, hogy ki kenje meg a zsíros kenyeret neki. Eszünkbe sem jutott, hogy mi nem is akarunk enni, mert ha ő azt evett, mi is akartunk belőle…

Eltelt kilenc év, hogy már nincs, és most újra tovább kell állnom Nyíregyházáról. Megint csak csomagolnom kell, de most sokkal végletesebben, mint eddig. Most már nem lesz a hímesi ház, ahova hazajöhetek, most már végleg ki kell pakolnom belőle. Most itt ülök, a régi műhelyben, szinte hallom apám fütyörészését. Ráakadtam a régi gyalukra… Csak nézem a dolgos kéztől megkopott szerszámokat, és beleszakad a szívem, hogy vajon egyszer hazaérek-e újra.

Hogyan is tudnám elmagyarázni annak, aki ki sem tette a lábát Nyíregyházáról, hogy bárhova megyek is, ide mindig hazatérek. Itt más az illata a levegőnek, itt az utcán mindig jön ismerős arc velem szemben. Egyszer, a világ másik végén Nyíregyházáról meséltem egy vadidegennek, és ő csak ennyit mondott nekem: – Kivehetnek téged Nyíregyházából, de belőled soha nem veszik ki Nyíregyházát…  

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://tarcankinalom.blog.hu/api/trackback/id/tr745461917

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása