Tárcán kínálom

Alapító szerkesztő: Ésik Sándor Társszerkesztő: Standovár Ágota Tárcáink célja nem csak az olvasó szórakoztatása, személyes jellegű műfaj. Az ilyen írásokat egy régi-vágású újságban a lap alján hozták, desszertként a vonal feletti nehezen emészthető cikkekhez. Az itt közölt darabokhoz tehát képzeljen hozzá az olvasó egy színvonalas sajtóterméket alapos elemzésekkel, tényfeltáró, leleplező riportokkal. Vagy ne... ******************************Kattintson a Címkék után a szerző nevére és olvasson a blogban korábban megjelent műveiből!

Címkék

andré ilona-ibolya (5) antal anikó (16) arany piroska (6) balku lászló (9) balogh adrienn (1) balogh géza (25) baracsi endre (1) béke zsanett (1) bódi katalin (20) boldogh dezső (1) borbély balázs (3) b tóth klári (21) csabai lászló (10) csengődi péter (44) cserbakőy levente (8) csupor béla (2) czimbula novák ibolya (3) dávid józsef (4) deák-takács szilvia (3) debreczeny györgy (7) dinók zoltán (9) dunai andrea (2) ésik sándor (54) farkas józsef (1) farkas molnár péter (17) fehér noémi (1) filip tamás (1) fülöp gábor (4) gaálné lőrinczi éva (3) galambos lajos (1) gáspár ferenc (1) habony gábor (6) hajdú erika (5) hajdu sára (1) hargitai ildikó (4) hornyik anna (1) huba ildikó (2) illés zoltán (12) janáky marianna (2) jónás ágnes (1) juhász zsuzsanna (3) k. rados marcella (2) kácsor zsolt (6) kántor zsolt (15) karádi zsolt (5) kecskeméti zsuzsa (8) kiser edina (13) kiss gréta henriett (1) kiss péter (1) kis mezei katalin (2) koch zsófia (1) kovács kinga (1) kováts judit (3) köves istván (1) kukuts csilla (3) kulcsár (1) kulcsár attila (68) ladányi fedák enikő (1) lajtos nóra (5) lampl zsuzsanna (7) láng judit (1) m. szlávik tünde (47) margittai h. ágnes (8) merényi krisztián (1) mirtse zsuzsa (5) molnár péter (29) mórotz krisztina (4) nagy (1) nagy farkas dudás erika (13) nagy istván attila (1) nagy norbert (1) nagy zsuka (5) nyolcas józsef (1) oláh andrás (3) onderó szilárd (1) onder csaba (1) orbók ildikó (2) ozsváth sándor (40) pataki zsuzsanna (1) pénzes ottó (1) péter béla (13) petrozsényi nagy pál (26) piró m. péter (1) piro m. péter (8) rácz lilian (2) rácz tibor (1) radnó györgy (13) réti jános (14) rimóczi lászló (14) rusai márta (1) ruszó marietta (1) seres ernő (3) simon adri (3) somorčík sz. rozália (27) sonkoly istván (1) standovár ágota (14) szakonyi gabriella (1) szalóki emese (1) szeifert natália (3) székely-nagy gábor (1) széll zsófia (2) szép szilvia (3) szilágyi erzsébet (2) szilágyi rohini (1) szőke imre (5) szombati gréta (4) szondi erika (2) szuhár csilla (1) t. ágoston lászló (1) tamás tímea (2) tornyi ferenc (10) turányi tamás (21) vajdics krisztina (5) váradi andrás (3) vaskó ilona (30) venyige sándor (3) veres roland (2) zajácz d zoltán (4) zápor györgy (9) zilahy tamás (5) zoltay lívia (1) attila (1) zsuka (1) Címkefelhő

Tárcáink kedvelői a nagyvilágban

Friss topikok

  • M Szlávik Tünde: A huncut rigmus megfejtése maga is magyarázatra szorul: az esztováta (eszteváta, osztováta) olyan ... (2021.09.25. 17:23) A régi öregek, avagy pajzán történetek
  • Arany Piroska: Isten éltessen Vaskó Ilona! Nagyon tetszik a születésnapi monológod! Nekem is mostanában lesz az ... (2021.02.12. 11:37) Február tizenegy
  • csokosszaju: szia, mit tudsz Hófehérkéről? (2020.09.27. 23:02) Az örök menyasszony
  • bohmjo: Ez nagyon jó! Ahogyan a szavak és tettek újra és újra teljesen új értéket és hangulatot kapnak, a... (2020.09.05. 15:01) Tivadar
  • M Szlávik Tünde: @Farkas Molnár Péter: Köszönöm, Péter! Tárcát is hozhatnál magaddal... :) (2020.08.16. 16:46) Majom a köszörűkövön

Linkblog

Most olvassák

Életkép, vázlat, rajz, csevej... M. Szlávik Tünde blogja

2016.02.12. 19:12 Ésik

Pontszemek

Címkék: csengődi péter

Írta: Csengődi Péter

 

fikció –

 

Az építész különös ember volt: visszahúzódó, paranoiás; mégis imádott késő éjszaka a város főterén sétálgatni. A tágas, bevilágított terepen hamar észrevette, hogy ha valaki közeledett felé, és gyorsan elfuthatott. Emellett megszállottja volt az óriási vízköpő szobroknak. Míg mások a groteszk, félelmetes alakokat látták bennük, ő úgy gondolta, hogy többnyire kővé dermedt védelmezők. Amikor megkapta a lehetőséget, hogy a főtér új épületének homlokzatát megtervezze, egyedül az járt a fejében, hogy végre tehet a magasba egy erős, karmos, sötét őrangyalt.

Akadt még egy furcsa vágya: Nagyapjától örökölt két drágakövet, két hatalmas rubint. Régész volt az öreg, az egyik ásatásról hozta el, amikor még nem figyeltek oda annyira a lopásokra. Úgy gondolta, jogtalan lenne megtartania az „örökséget”, és hogy az mindenkit megillet; de nem bízott a múzeumokban sem. Inkább úgy döntött, az új szoborba rejti, azok lesznek a szemei. Rájuk öntetett egy vastag réteg, sötétvörös színű üveget, hátha nem tűnik fel senkinek, hogy mélyükben felbecsülhetetlen értékű kövek lapulnak meg.

Miután elkészült az új épület, és helyére került a dísz, az építész már nappal is kimerészkedett a főtérre; közepére állt, és csodálgatta szobrász barátja művét, ami hatalmas szemeivel pont rá nézett. Biztonságban érezte magát, a varázsa alatt volt. Eltelt egy év, kettő, egy évtized; aki gyakran járt arra, úgy csodálhatta meg az építészt, mint valami lassan őszülő, ráncosodó, élő szobrot.

Egy nap eljött egy ritka alkalom, amiről senki sem vett igazán tudomást. A hatalmas Napnak pontosan a közepénél járt a hozzá képest pici Merkúr, és úgy világított bele egyenesen a vízköpő szemeibe. Fény öntötte el az egész teret, ami hamar el is tűnt. Ebben az egy pillanatban azonban sokkal több történt, mint amit egy ember képes lett volna észrevenni: egy röpke életű, furcsa kis lény született.

Majomszerű kezei és lábai voltak, toll borította a testét és a szárnyait, és a szemei végtelenül aprók voltak, csak egy-egy pont. Repkedett, pörgött, ugrándozott, miközben a körülötte levő világ szinte mozdulatlanul állt. Megannyi történet folyt egyszerre, de mindegyikből csak egy szeletet látott, egyetlen diakockát.

A cukrászda asztaláról egy nő véletlen lelökte a vizespoharat. Pontosan tudta, hogy az üveg össze fog törni a betonon, és a szilánkok magasra fognak fröccsenni; de ő csak annyit látott, hogy a lefelé zuhanó pohárból csillogó, kerek formákban terjed szét a kiboruló folyadék, olyan hatást keltve, mintha szilárd anyag lenne.

Hiába állt minden egy helyben az ő szemszögéből, érezte a világot mozgató erőket.

Egy autó fordult be a mellékutcában. A jármű vagány eleje határozottságot sugallt, a sofőr tekintete kevésbé. Az anyósülésen egy szétterített térkép hevert, rajta filctollal be volt karikázva az úticél.

A járdán két régi ismerős állt egymással szemben. Arcuk épphogy csak mosolyra fakadt, nyitott tenyerük kézfogásra lendült. Már látszott, hogy a kapkodásban mellé fognak nyúlni, de nem valószínű, hogy zavarni fogja őket.

A lény haladt kifelé a főtérről, ki a város széle irányába. Egymás után fedezte fel az újabb és újabb darabjait a világnak. Az ő léptékeiben évtizedeket töltött azzal, hogy tanulmányozza megmerevedett, de kényszerekben és potenciálokban gazdag környezetét. Mire a város határához ért, megöregedett, majd porrá robbant szét, mint amikor valaki egy maroknyi lisztet fúj szét a tenyeréből. Egy egész életet leélt a mi agyunkkal felfoghatatlanul rövid idő alatt.

Az embereknek fogalmuk sem volt róla, hogy miféle csodáról maradtak le. Élték megszokott életüket; és ahogy az évek rakódtak egymásra, a régi házak repedezni, omladozni kezdtek, köztük újabbak emelkedtek ki, a város felismerhetetlenül átformálódott. A lassú változások a hosszú idő alatt végig ott tükröződtek a vízköpő hatalmas, vörös szemeiben; de az ő számára csak egy villanás volt az egész.

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://tarcankinalom.blog.hu/api/trackback/id/tr428382912

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása