Tárcán kínálom

Alapító szerkesztő: Ésik Sándor Társszerkesztő: Standovár Ágota Tárcáink célja nem csak az olvasó szórakoztatása, személyes jellegű műfaj. Az ilyen írásokat egy régi-vágású újságban a lap alján hozták, desszertként a vonal feletti nehezen emészthető cikkekhez. Az itt közölt darabokhoz tehát képzeljen hozzá az olvasó egy színvonalas sajtóterméket alapos elemzésekkel, tényfeltáró, leleplező riportokkal. Vagy ne... ******************************Kattintson a Címkék után a szerző nevére és olvasson a blogban korábban megjelent műveiből!

Címkék

andré ilona-ibolya (5) antal anikó (16) arany piroska (6) balku lászló (9) balogh adrienn (1) balogh géza (25) baracsi endre (1) béke zsanett (1) bódi katalin (20) boldogh dezső (1) borbély balázs (3) b tóth klári (21) csabai lászló (10) csengődi péter (44) cserbakőy levente (8) csupor béla (2) czimbula novák ibolya (3) dávid józsef (4) deák-takács szilvia (3) debreczeny györgy (7) dinók zoltán (9) dunai andrea (2) ésik sándor (54) farkas józsef (1) farkas molnár péter (17) fehér noémi (1) filip tamás (1) fülöp gábor (4) gaálné lőrinczi éva (3) galambos lajos (1) gáspár ferenc (1) habony gábor (6) hajdú erika (5) hajdu sára (1) hargitai ildikó (4) hornyik anna (1) huba ildikó (2) illés zoltán (12) janáky marianna (2) jónás ágnes (1) juhász zsuzsanna (3) k. rados marcella (2) kácsor zsolt (6) kántor zsolt (15) karádi zsolt (5) kecskeméti zsuzsa (8) kiser edina (13) kiss gréta henriett (1) kiss péter (1) kis mezei katalin (2) koch zsófia (1) kovács kinga (1) kováts judit (3) köves istván (1) kukuts csilla (3) kulcsár (1) kulcsár attila (68) ladányi fedák enikő (1) lajtos nóra (5) lampl zsuzsanna (7) láng judit (1) m. szlávik tünde (47) margittai h. ágnes (8) merényi krisztián (1) mirtse zsuzsa (5) molnár péter (29) mórotz krisztina (4) nagy (1) nagy farkas dudás erika (13) nagy istván attila (1) nagy norbert (1) nagy zsuka (5) nyolcas józsef (1) oláh andrás (3) onderó szilárd (1) onder csaba (1) orbók ildikó (2) ozsváth sándor (40) pataki zsuzsanna (1) pénzes ottó (1) péter béla (13) petrozsényi nagy pál (26) piro m. péter (8) piró m. péter (1) rácz lilian (2) rácz tibor (1) radnó györgy (13) réti jános (14) rimóczi lászló (14) rusai márta (1) ruszó marietta (1) seres ernő (3) simon adri (3) somorčík sz. rozália (27) sonkoly istván (1) standovár ágota (14) szakonyi gabriella (1) szalóki emese (1) szeifert natália (3) székely-nagy gábor (1) széll zsófia (2) szép szilvia (3) szilágyi erzsébet (2) szilágyi rohini (1) szőke imre (5) szombati gréta (4) szondi erika (2) szuhár csilla (1) t. ágoston lászló (1) tamás tímea (2) tornyi ferenc (10) turányi tamás (21) vajdics krisztina (5) váradi andrás (3) vaskó ilona (30) venyige sándor (3) veres roland (2) zajácz d zoltán (4) zápor györgy (9) zilahy tamás (5) zoltay lívia (1) attila (1) zsuka (1) Címkefelhő

Tárcáink kedvelői a nagyvilágban

Friss topikok

  • M Szlávik Tünde: A huncut rigmus megfejtése maga is magyarázatra szorul: az esztováta (eszteváta, osztováta) olyan ... (2021.09.25. 17:23) A régi öregek, avagy pajzán történetek
  • Arany Piroska: Isten éltessen Vaskó Ilona! Nagyon tetszik a születésnapi monológod! Nekem is mostanában lesz az ... (2021.02.12. 11:37) Február tizenegy
  • csokosszaju: szia, mit tudsz Hófehérkéről? (2020.09.27. 23:02) Az örök menyasszony
  • bohmjo: Ez nagyon jó! Ahogyan a szavak és tettek újra és újra teljesen új értéket és hangulatot kapnak, a... (2020.09.05. 15:01) Tivadar
  • M Szlávik Tünde: @Farkas Molnár Péter: Köszönöm, Péter! Tárcát is hozhatnál magaddal... :) (2020.08.16. 16:46) Majom a köszörűkövön

Linkblog

Most olvassák

Életkép, vázlat, rajz, csevej... M. Szlávik Tünde blogja

2014.10.03. 18:42 Ésik

Volt egyszer egy csapat

Írta: Boér Péter Pál

 

" Egyszer egy szép napon három fiú 
hangszerről és rockzenéről álmodott, 
 így szólt az egyik, a dallam már kész, 
három fiú úgy zenélt, hogy meg állt az ész".
" Egyszer egy szép napon három fiú


Bélucitól, "Lacika Trifántól" és Attilától búcsút intve lépett Marius saját útjára. Valószínűleg empatikus, egy szóban emberi alkat volt, mert nem zavarta egyedüli románsága a nagy magyar együttesben. A dobverők pörgéseinek roppant rövid szünetében, Ráduly Béla ugyan igyekezett a vastag sorokban jelenlevő hivatalosságokat is kielégítve, két nyelven kurjongatni.

Azon a decemberi eseményen, amikor két, valamivel a húszon túli lurkó a jegy nélküli bevándorlási lehetőségek felkutatásán szorgoskodott, Marius még a csapat tagja volt. A fiúk rájöttek, ha csak fel nem másznak a majdnem tükör sima függőleges falon a tetőre, mint a pók, és onnan valami létrán le nem ereszkednek, képtelenség a koncertélvezet kiharcolása.

Ám a hatalmas zűrzavarban, mikorra a jegyvásárlás képtelen lehetősége is felmerült bennük, hirtelen a szakszervezet művelődési házának főbejárata előtt jobbra, kivágódtak a földszinti ablakok.

Azok a valószínűleg felfegyverzett - ma kommandósnak neveznénk őket -  egyenruhások, úgy el voltak foglalva minden egyéb iránnyal, főként a jegyesek szabályszerű bevonultatásával, hogy nem vették észre a lázadást.

A srácok egy darabig vártak, de mikor látták, hogy nyolc-tíz hasonszőrű, koncertlátogatásra felajzott gondolkodás nélkül szökken az ablak túlsó oldalára, ők is megtették a lépést. Ingó, amolyan le-fel és vízszintesen is mozgó gyomoridegekkel lesték, mikor nyúlnak füleik eltávolítására. A lefülelés egyik legemberségesebb módszere az ilyen tépdelés, nem?

A nyitott ablakok huzatot keltettek, így egy idő után mindenki észrevette volna a turpisságot, ezért a néhány szorgosan segíteni vágyó leányzó, megpróbálta visszazárni őket. Ehhez viszont segítség kellett, mert nem olyan egyszerű visszacsukni azt, ami egyszer kinyitottak. Akkor még nem tudhatták, hogy a rebellis, lázadó, felforgató tevékenységet bizonyíthatóan végrehajtó csajok, későbbi "ismerősök". Ők, némi kuncogás, vihogás után el is tűntek.

Könnyű volt jeggyel behelyezkedni a megfelelő helyre, ezért még bizonyos - akkor csak serkenő - szakállbederesedésen esnek át, mert minden jegy valahová szólt. Elképzelhetetlen, egy ilyen évet meghatározó, mindenkor Szilveszter előtt megtartott koncert termének egyetlen üres ülőhelye is... Azért valahogy képzeljük el, sőt valósítsuk meg önmagunkat!

A két ifjúnak sikerült, pedig olyan odavágyót nem lehet elképzelni, aki rálegyintett volna az eseményre azzal, hogy kalapot le, tank fordul, megyünk más irányba. Talán szabotálták a jegyárulást, hiszen napokkal korábban kijelentették, mind elfogyott, ezért akadhattak mégis üres helyek.

Égig ért az ének, és az a virág nagyon kellett volna, amit aztán remélem Lacika is megkapott, nem csak az ott csellengők egyike.

Akkor még nem volt szokás a drogozás. Ezt éppen úgy mondtam, mintha napjainkban úton, útfélen nyomnák magukba az anyagot, de ki tudja... Lehet én vagyok naiv és teszik... Remélem nem. A döngő zenéjű csoport mögött, mégis megjelent egy első látásra show-ember. Túltáncolta magát, apró cafatokra tépte le az ingét, mikor a nadrágjára került volna a sor, két dobpergés között Béluci - pedig nem volt a tarkóján szeme, csak tudta mikor kell hátranézni -, a hóna alá nyúlt és kivitte a soha többé nem látott, önjelölt háttérembert.

Addigra, egyik a másik után, talán negyvenen is felpréselődtek a színpad jobb sarkába, ám a Rumdal - érdekes, akkor még nem Rumblues volt a címe - lecsengése után, a gitárok mozgásával, amelyek majdnem orrokat távolítottak el, jelezték a “lefele gyerekek” parancsot. Semmi baj a tejcsárdát népszerűsítő nótával, átnevezhetik a szerzők, így is nagyon jó!

Nem jött össze a lekergetés, mert a fent lévők juszt sem voltak hajlandók az egy életre szóló élményt feladni. Őket, a nagyokat karnyújtásnyiról, akár meg is tapintva látni!

Ekkor következett be az, amire már céloztam. Marius, annak ellenére, hogy a nótákat teljes lelki lendülettel zengte, megpróbálkozott viszonylag sikertelenül egy kis magyar beszéddel. Ma már hihetetlen, de bocsánatot kért a közönségtől, amiért csak románul tudja folytatni, és elmondta, hogy mélységes barátsággal és tisztelettel alkotótársai irányába úgy döntöttek - vajon közösen, vagy egy magába tekintő szúrós nézéssel ő egyedül -, hogy megalapítja saját együttesét Metrock néven. A név elejével jelezni szándékozott a kiindulópontot, a második féllel a stílusirányzatot.

Marius remek ember volt. A két arra csellengőnek halvány fogalma sincs, hogy azóta mi lett belőle, már csak azért sem, mert azóta gyakorlatilag nem találkoztak. Az esemény pedig 1980 decemberén történt.

Egy terpesztett együttgondolkodás kitárulkozott lehegedülésére még feltétlenül befizettek. Igaz, halovány sejtelmük sem volt arról a kicsit későbbi egyetemi buliról, mert akkoriban nem nagyon jártak arra az előadások befejezése után.

Volt ott ugyan egy klubhelyiség, de jobb híján járjanak arra a bentlakók, nem? Valami mégis arra terelte útjukat, ez azért is érdekes, mert aki ismeri a várost, tudhatja, milyen messze van a fiatalok által látogatott akkori helyszínektől és a központtól. A Rulikowski temető közvetlen közelében. Talán öt-hat méterre választotta el a legközelebbi kerítés, a két nagyon különböző okból létrehozott helyszínt.

- A koncertre jöttek? – kérdezte a portás

– Milyen koncertre?

- Valami Méteres, vagy Meteor... Ilyesmi zenekar, bár inkább huligán társaság veri majd fel a csendet. Nem fogok tudni aludni!

- A klubban?

- Ott, sajnos. Igaz, elég messze van innen, de a zajártalom akkor is zajártalom!

A kettők végigosontak a teljesen kihaltnak látszó sétányon és beültek. Tényleg volt klub, inkább klubocska. Ötven, hatvan esetleg száz ember férhetett be.

Egyesek időben megkapták a füleseket, már alig volt üres ülőhely. Nos Mariusék hosszas és egészen önbizonytalan bemutatkozás után belevágtak. Nagyszerű muzsikával, egészen Metropol színvonalúval töltötték meg a termet. Ám Marius, nótáról nótára csüggedtebb lett. A kemény rock megkeményedett változatának képviselőjét, szegény néhai Rádoly Bélát, sőt a leglíraibb lelkű Trifán Lacit semmivel nem lehetett volna úgy elbizonytalanítani.

Marius folyamatosan szomorodott, már-már rimánkodott a közönségnek: “Emberek, ennyire rossz a nótánk, hogy nem kezdtek el táncolni? Szabad!” Talán egy óra után az első pár megtörte a tartózkodás gátfalát. Amint nekiláttak ropni, vezényszóra, vagy jelcsettintésre pattant fel mindenki. Ilyen hangulatot csak a klasszikus, akkor már befutott Metropol tudott összehozni.

Mariuséknál nem kellett visszázni. Jelezték, hogy a koncert után azonnal indulnak Kolozsvárra, de nem szabtak időhatárt. Hajnal tájékán kódorgott el a társaság, s a kettővé lett nagy együttes másik fele, egy ilyen pincekoncertnek tekinthetőn megalapozta önbizalmát.

Béla - a lányoknak csak Béluci - még kevert ezt-azt a sterilizálóban, a többieknek is volt úgynevezett civil munkahelyük -, de a decembereket,sehogyan sem úszhatták meg. Szerencsére nem akarták!

Kalapemelés az akkori kalaposnak és a spektroszkóp vibrálása mögött ugráló, lágyszívű, ma már minden-művésznek.

Volt egyszer egy Metropol és a velem egykorúaknak ma is megvan az a Metropol, ha máshol nem, emlékeinkben.

Most, a Május 1 erdészház előtti turista letelepedő mellett improvizált kobozszóló felelevenítésével mosom össze, egy nagy, sokszínű, homályos festménybe a nagy elődöket.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://tarcankinalom.blog.hu/api/trackback/id/tr46756519

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása