Tárcán kínálom

Alapító szerkesztő: Ésik Sándor Társszerkesztő: Standovár Ágota Tárcáink célja nem csak az olvasó szórakoztatása, személyes jellegű műfaj. Az ilyen írásokat egy régi-vágású újságban a lap alján hozták, desszertként a vonal feletti nehezen emészthető cikkekhez. Az itt közölt darabokhoz tehát képzeljen hozzá az olvasó egy színvonalas sajtóterméket alapos elemzésekkel, tényfeltáró, leleplező riportokkal. Vagy ne... ******************************Kattintson a Címkék után a szerző nevére és olvasson a blogban korábban megjelent műveiből!

Címkék

andré ilona-ibolya (5) antal anikó (16) arany piroska (6) balku lászló (9) balogh adrienn (1) balogh géza (25) baracsi endre (1) béke zsanett (1) bódi katalin (20) boldogh dezső (1) borbély balázs (3) b tóth klári (21) csabai lászló (10) csengődi péter (44) cserbakőy levente (8) csupor béla (2) czimbula novák ibolya (3) dávid józsef (4) deák-takács szilvia (3) debreczeny györgy (7) dinók zoltán (9) dunai andrea (2) ésik sándor (54) farkas józsef (1) farkas molnár péter (17) fehér noémi (1) filip tamás (1) fülöp gábor (4) gaálné lőrinczi éva (3) galambos lajos (1) gáspár ferenc (1) habony gábor (6) hajdú erika (5) hajdu sára (1) hargitai ildikó (4) hornyik anna (1) huba ildikó (2) illés zoltán (12) janáky marianna (2) jónás ágnes (1) juhász zsuzsanna (3) k. rados marcella (2) kácsor zsolt (6) kántor zsolt (15) karádi zsolt (5) kecskeméti zsuzsa (8) kiser edina (13) kiss gréta henriett (1) kiss péter (1) kis mezei katalin (2) koch zsófia (1) kovács kinga (1) kováts judit (3) köves istván (1) kukuts csilla (3) kulcsár (1) kulcsár attila (68) ladányi fedák enikő (1) lajtos nóra (5) lampl zsuzsanna (7) láng judit (1) m. szlávik tünde (47) margittai h. ágnes (8) merényi krisztián (1) mirtse zsuzsa (5) molnár péter (29) mórotz krisztina (4) nagy (1) nagy farkas dudás erika (13) nagy istván attila (1) nagy norbert (1) nagy zsuka (5) nyolcas józsef (1) oláh andrás (3) onderó szilárd (1) onder csaba (1) orbók ildikó (2) ozsváth sándor (40) pataki zsuzsanna (1) pénzes ottó (1) péter béla (13) petrozsényi nagy pál (26) piro m. péter (8) piró m. péter (1) rácz lilian (2) rácz tibor (1) radnó györgy (13) réti jános (14) rimóczi lászló (14) rusai márta (1) ruszó marietta (1) seres ernő (3) simon adri (3) somorčík sz. rozália (27) sonkoly istván (1) standovár ágota (14) szakonyi gabriella (1) szalóki emese (1) szeifert natália (3) székely-nagy gábor (1) széll zsófia (2) szép szilvia (3) szilágyi erzsébet (2) szilágyi rohini (1) szőke imre (5) szombati gréta (4) szondi erika (2) szuhár csilla (1) t. ágoston lászló (1) tamás tímea (2) tornyi ferenc (10) turányi tamás (21) vajdics krisztina (5) váradi andrás (3) vaskó ilona (30) venyige sándor (3) veres roland (2) zajácz d zoltán (4) zápor györgy (9) zilahy tamás (5) zoltay lívia (1) attila (1) zsuka (1) Címkefelhő

Tárcáink kedvelői a nagyvilágban

Friss topikok

  • M Szlávik Tünde: A huncut rigmus megfejtése maga is magyarázatra szorul: az esztováta (eszteváta, osztováta) olyan ... (2021.09.25. 17:23) A régi öregek, avagy pajzán történetek
  • Arany Piroska: Isten éltessen Vaskó Ilona! Nagyon tetszik a születésnapi monológod! Nekem is mostanában lesz az ... (2021.02.12. 11:37) Február tizenegy
  • csokosszaju: szia, mit tudsz Hófehérkéről? (2020.09.27. 23:02) Az örök menyasszony
  • bohmjo: Ez nagyon jó! Ahogyan a szavak és tettek újra és újra teljesen új értéket és hangulatot kapnak, a... (2020.09.05. 15:01) Tivadar
  • M Szlávik Tünde: @Farkas Molnár Péter: Köszönöm, Péter! Tárcát is hozhatnál magaddal... :) (2020.08.16. 16:46) Majom a köszörűkövön

Linkblog

Most olvassák

Életkép, vázlat, rajz, csevej... M. Szlávik Tünde blogja

2015.07.27. 16:52 Ésik

Aranypor

Címkék: somorčík sz. rozália

Írta: Somorčík Sz. Rozália



Felvettük a legmodernebb, legszebb ruháinkat, mert anyánk azt ígérte, kirándulni megyünk; vízhez visz minket. Két-három koronával a retiküljében, ugyan hová utazhattunk volna busszal? Összesen négyen voltunk, és egy buszjegy ötven fillérbe került a legközelebbi faluba, ahol igazi tó volt, csónakot is lehetett bérelni. Dühös voltam. Én voltam a legidősebb, talán tizenegy éves. A másik kettő másfél évközökkel fiatalabb.
Anyánk is kiöltözött, fiatal volt, még harminc sem, pontosan huszonkilenc. A nyakára születtünk. Nem akart minket, legalábbis nem ennyi kölyköt. Jobban szeretett volna olyan életet, amilyenekről a megsárgult ponyvaregényeiben olvasott, ahol beleszeretnek a nőbe, és boldoggá teszik azt.
Fütyültek rá a fiatal férfiak a letekert ablakú Skodákból és a motorbiciklikről.
Anyám dühös volt, vele a csürhe, ő agyondolgozva. Szégyellte magát falusi ruhái miatt, ismerte a divatot jól, csak pénze nem volt rá.
Legjobb volt akkoriban az országút mellett sétálni, az egy vasárnapi programnak számított a falubeli lányoknak, és az álmodozó asszonyoknak. Ott suhant el a más, ami a kaland nélküli falusi életből kiragadhatná őket.
Tudta anyám, hogy nagyon is falusi ő, de tudta azt is, hogy gyorsan beilleszkedne valamibe, ami nem lenne annyira kilátástalanul szenvedős. Nem érdemelt többet, mint amit kapott az élettől, de ő azt kevésnek tartotta, pedig arra született, azt csinálta a legjobban, de álmodozott.

Volt egy piros nyakkendőselyem ruhám, de bárhol voltam benne, nem odaillőnek találtam. Fekete minták, azt hiszem kicsi kalapok voltak rajta szimmetrikus elrendezésben. Hát az volt rajtam, mert én is álmodozó voltam.
Tűzött a nap, lábamon zokni, szandál. Én is éreztem, hogy falusi vagyok, de változtatni akartam ezen. Ha falusi vagyok is, ne lássak annak, legyek inkább falun nyaraló városi. Nekem ez sohasem sikerült, ugyanúgy, mint anyámnak, aki hiába varratott szövetkabátot, és vett hozzá fekete körömcipőt, tudta jól, hogy a városi kinézéshez kell még valami más, valami, amit nem tudtunk akkor, se ő, sem én.

Lesétáltunk a falu határában folyó patakhoz, ami a hegyekből tartott dél felé, hagyva, hogy elnyelje a halastó két kilométerrel lejjebb, hogy ott ugráljanak benne az ebihalak a széleken, nem valamiféle valódi halak. Abban a patakban még pisztráng sem volt, ami aztán igazán egy piperkőc halnak számított volna.
A patakba köveket dobáltunk, bele nem állhattunk. A nagy hőség, épp aratás ideje volt, a száraz szél a határ aranyperjéjét fújta a szemünkbe, hogy elvakítson minket, hitegessen az aranyporral.
Talán ez volt kora gyermekkorom legszomorúbb napja, mikor éreztem a tehetetlenséget, a végérvényes odatartozást valamihez, amit nem akarok elfogadni, pedig elfogadni a természetest a legszebb, legnyugodtabb valami, olyan, mint mikor valódi égetett téglából építünk, nem szemétdombon szedett olcsó, alkalmi anyagokból.

 rozalia.jpg

A fenti írás az Ünnepi Könyvhéten hangzott el Nyíregyházán, 2015. június 5-én.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://tarcankinalom.blog.hu/api/trackback/id/tr547653754

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása