Tárcán kínálom

Alapító szerkesztő: Ésik Sándor Társszerkesztő: Standovár Ágota Tárcáink célja nem csak az olvasó szórakoztatása, személyes jellegű műfaj. Az ilyen írásokat egy régi-vágású újságban a lap alján hozták, desszertként a vonal feletti nehezen emészthető cikkekhez. Az itt közölt darabokhoz tehát képzeljen hozzá az olvasó egy színvonalas sajtóterméket alapos elemzésekkel, tényfeltáró, leleplező riportokkal. Vagy ne... ******************************Kattintson a Címkék után a szerző nevére és olvasson a blogban korábban megjelent műveiből!

Címkék

andré ilona-ibolya (5) antal anikó (16) arany piroska (6) balku lászló (9) balogh adrienn (1) balogh géza (25) baracsi endre (1) béke zsanett (1) bódi katalin (20) boldogh dezső (1) borbély balázs (3) b tóth klári (21) csabai lászló (10) csengődi péter (44) cserbakőy levente (8) csupor béla (2) czimbula novák ibolya (3) dávid józsef (4) deák-takács szilvia (3) debreczeny györgy (7) dinók zoltán (9) dunai andrea (2) ésik sándor (54) farkas józsef (1) farkas molnár péter (17) fehér noémi (1) filip tamás (1) fülöp gábor (4) gaálné lőrinczi éva (3) galambos lajos (1) gáspár ferenc (1) habony gábor (6) hajdú erika (5) hajdu sára (1) hargitai ildikó (4) hornyik anna (1) huba ildikó (2) illés zoltán (12) janáky marianna (2) jónás ágnes (1) juhász zsuzsanna (3) k. rados marcella (2) kácsor zsolt (6) kántor zsolt (15) karádi zsolt (5) kecskeméti zsuzsa (8) kiser edina (13) kiss gréta henriett (1) kiss péter (1) kis mezei katalin (2) koch zsófia (1) kovács kinga (1) kováts judit (3) köves istván (1) kukuts csilla (3) kulcsár (1) kulcsár attila (68) ladányi fedák enikő (1) lajtos nóra (5) lampl zsuzsanna (7) láng judit (1) m. szlávik tünde (47) margittai h. ágnes (8) merényi krisztián (1) mirtse zsuzsa (5) molnár péter (29) mórotz krisztina (4) nagy (1) nagy farkas dudás erika (13) nagy istván attila (1) nagy norbert (1) nagy zsuka (5) nyolcas józsef (1) oláh andrás (3) onderó szilárd (1) onder csaba (1) orbók ildikó (2) ozsváth sándor (40) pataki zsuzsanna (1) pénzes ottó (1) péter béla (13) petrozsényi nagy pál (26) piro m. péter (8) piró m. péter (1) rácz lilian (2) rácz tibor (1) radnó györgy (13) réti jános (14) rimóczi lászló (14) rusai márta (1) ruszó marietta (1) seres ernő (3) simon adri (3) somorčík sz. rozália (27) sonkoly istván (1) standovár ágota (14) szakonyi gabriella (1) szalóki emese (1) szeifert natália (3) székely-nagy gábor (1) széll zsófia (2) szép szilvia (3) szilágyi erzsébet (2) szilágyi rohini (1) szőke imre (5) szombati gréta (4) szondi erika (2) szuhár csilla (1) t. ágoston lászló (1) tamás tímea (2) tornyi ferenc (10) turányi tamás (21) vajdics krisztina (5) váradi andrás (3) vaskó ilona (30) venyige sándor (3) veres roland (2) zajácz d zoltán (4) zápor györgy (9) zilahy tamás (5) zoltay lívia (1) attila (1) zsuka (1) Címkefelhő

Tárcáink kedvelői a nagyvilágban

Friss topikok

  • M Szlávik Tünde: A huncut rigmus megfejtése maga is magyarázatra szorul: az esztováta (eszteváta, osztováta) olyan ... (2021.09.25. 17:23) A régi öregek, avagy pajzán történetek
  • Arany Piroska: Isten éltessen Vaskó Ilona! Nagyon tetszik a születésnapi monológod! Nekem is mostanában lesz az ... (2021.02.12. 11:37) Február tizenegy
  • csokosszaju: szia, mit tudsz Hófehérkéről? (2020.09.27. 23:02) Az örök menyasszony
  • bohmjo: Ez nagyon jó! Ahogyan a szavak és tettek újra és újra teljesen új értéket és hangulatot kapnak, a... (2020.09.05. 15:01) Tivadar
  • M Szlávik Tünde: @Farkas Molnár Péter: Köszönöm, Péter! Tárcát is hozhatnál magaddal... :) (2020.08.16. 16:46) Majom a köszörűkövön

Linkblog

Most olvassák

Életkép, vázlat, rajz, csevej... M. Szlávik Tünde blogja

2014.03.21. 17:48 Ésik

Ó, Ukrajna, hány határ…

Címkék: gáspár ferenc

Írta: Gáspár Ferenc 

Napok óta tapogatom az arcom, nézem magam a tükörben. – Furcsa – gondolom. – Mindenesetre nagyon furcsa. A két szemem fölött, oldalt, mintha valami kidudorodás lenne, bütyök, csont, vagy mi. Nem szoktam magam órákig vizsgálgatni, borotválkozni sem borotválkozok mindennap, meg amúgy sem vagyok úgy oda magamtól. De ez a dudor, ez furcsa. Gyerekkoromban rengeteg mesét olvastam, a mesék tele voltak ördöggel, boszorkánnyal, sárkánnyal. Utóbbiaktól nem féltem, de az ördögtől igen. Isten nincs, mondták a szüleim, de az ördögről nem beszéltek… Hogy az ne lenne…

Rossz vagy, mint az ördög! – mondta a nagyanyám. Akkor nézegettem magam a tükörben ily alapossággal utoljára. Féltem, hogy kinő a szarvam…

Mindnyájunkban benne van az ördög, mondja a barátom, olyan nincs, hogy ne lenne, és röhög. A kérdés, hogy észreveszik-e a többiek, vagy nem veszik észre. Meg, hogy akinek hatalma van, az észre veszi-e, hogy az alatta állók észrevették-e?

Béla nagyot húz a söréből. Néha nehezen bírom az okoskodását, nem is tudom, miért kezdtem neki erről beszélni… Erről a gyermekkorom mélyébe temetett sötét dologról… A dudorjaimat persze nem említem, csupán a probléma transzcendens oldaláról fecsegek valamit, ő meg mindjárt politizál…

Nem téma, mondom, menjünk, ám ő még folytatja:

És a hatalom szempontjából tök mindegy, hogy neked mekkora ördögöd van! Lehet az egy egészen kicsi, incifinci ördögöcske, rögtön észreveszik azt is! Nehezen rázom le, végül mégiscsak sikerül. Otthon meg az az átkozott tükör!

 Két héttel később állok az ukrán határon, kitöltöttem és leadtam a málenkij bumáskát, sőt az útleveleinkbe is belepecsételtek már. Vámos sehol, gondoltam, mehetek. Á, dehogy! A géppisztolyos őr flegmán visszaküld. Nem állt meg a vámosnál! – mondja. Nem láttam senkit! Akkor is meg kell állni!

Visszatolatok, kicsit idegesen, mert várnak ránk a túloldalon, holnap rendhagyó órát tartunk az egyik kárpátaljai falu iskolájában, ma el kellene foglalni a szállást Beregszászon, de előtte még vacsorával várnak minket a konzulátuson. Keresem, hol van a vámos, nem látok senkit, mérges vagyok magamra. Aztán csak kijön, tányérsapkás, mint a régi időkben.

Bocsánat, mondanám, nincs bocsánat, mondja ő, minden határon meg kell állni, nincs kivétel.

Ha nincs ember, nem kell, vitatkozom. Ha nem látunk senkit.

Van ilyen törvény? A törvény azt írja elő, hogy meg kell állni, maga nem állt meg, nem tudom, mit képzel, meg fogom magát büntetni.

Erre már felmegy bennem a pumpa. Eszembe jutnak a játék pisztolyok a csomagtartóban meg a történelmi kardok, iskolai segédeszközök, kellékek a rendhagyó töri órához. S egy pillanatra úgy érzem, mintha igazi fegyverek lennének, sőt… Tulajdonképpen le is lőhetném ezt a vámost…

A törvény erről nem rendelkezik, próbálkozom, dehogynem, vág a szavamba, ezért fogom magát megbüntetni, én persze tudom, hogy ez marhaság, ez max törvényerejű rendelet, de inkább csak szabályozás, ám nem is ez a lényeg, hanem a mindenáron való kibaszás, s erre az érzésre ráerősít a vámos szovjet időkre emlékeztető egyenruhája.

De én nem rossz szándékkal mentem át, vitatkozom tovább, azt hittem, mehetek. Nem akartam semmilyen szabályt megszegni – igyekszem megragadni a lényeget.

Na és, amikor figyelmetlenségből áthajt a piroson, akkor sem bünteti meg a rendőr?

Nincs kiírva – mondom. Nem láttam a táblát. Közben még jobban dühít, hogy a többiek csendesíteni próbálnak: ne ellenkezek vele, mikor érzem, nekem van igazam.

Tegnap raktuk ki a táblát, ne mondja már, hogy nincs kiírva! És megmutatja. Tényleg ott a tábla, ám jó magasan, legalább négy méterrel a fejem fölött. Ha messziről, gyorsan jön az ember, nyilván észreveszi, de ha itt araszol a sorban, miközben ki kell ugrani az autóból a bumáskával, hátulról meg dudálnak, hogy miért nem megy már, akkor nem biztos, hogy az ég felé nézeget. De már nem akarok vitatkozni. Csak azt érzem, hogy feszít belül valami, de nagyon.

Előadást fogunk tartani az egyetemen, mondom végső érvként, ma már nem, röhög ő, megvárják a váltást. Nem világosítom fel, hogy holnap tartjuk az előadást, és nem az egyetemen, hátha rátromfol, hogy akkor egy hétig kell itt állnunk. Így csak egy óra, míg megjön a váltás. Közben szürkül odakint, sötétedik, hiába, no, szeptember van, hamar lemegy a nap.

Míg megjön a váltás, folyamatos telefon a vendéglátókkal, a konzul már nem tud meghívni vacsorára, Ukrajnában egy órával később van, menjünk mindjárt a szállásra, mondja a kedves nyíregyházi könyvtárosnő, aki az utunkat szervezte.

Végre megérkezik a váltás, mondom neki, hogy nem álltam meg, tévedésből, nem volt szándékos, de a „váltást” ez már egyáltalán nem érdekli. Visszaadja a papírjainkat, és int, hogy mehetünk. Nem foglalkoznak velünk, egy sorral odébb fegyvercsempészeket találtak, hullát a csomagtartóban, heroint a műszerfal alatt, vérnyomokat a kárpit mögött. A mi fegyvereink szépen átmentek. Lesz egy jó kis vérfürdő holnap…

Hamarosan békésen sörözünk az Arany Pávában. Óvatosan megtapogatom a homlokom. Nő a dudor, vagy nem nő? Ez itt a kérdés.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://tarcankinalom.blog.hu/api/trackback/id/tr345865585

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása