Tárcán kínálom

Alapító szerkesztő: Ésik Sándor Társszerkesztő: Standovár Ágota Tárcáink célja nem csak az olvasó szórakoztatása, személyes jellegű műfaj. Az ilyen írásokat egy régi-vágású újságban a lap alján hozták, desszertként a vonal feletti nehezen emészthető cikkekhez. Az itt közölt darabokhoz tehát képzeljen hozzá az olvasó egy színvonalas sajtóterméket alapos elemzésekkel, tényfeltáró, leleplező riportokkal. Vagy ne... ******************************Kattintson a Címkék után a szerző nevére és olvasson a blogban korábban megjelent műveiből!

Címkék

andré ilona-ibolya (5) antal anikó (16) arany piroska (6) balku lászló (9) balogh adrienn (1) balogh géza (25) baracsi endre (1) béke zsanett (1) bódi katalin (20) boldogh dezső (1) borbély balázs (3) b tóth klári (21) csabai lászló (10) csengődi péter (44) cserbakőy levente (8) csupor béla (2) czimbula novák ibolya (3) dávid józsef (4) deák-takács szilvia (3) debreczeny györgy (7) dinók zoltán (9) dunai andrea (2) ésik sándor (54) farkas józsef (1) farkas molnár péter (17) fehér noémi (1) filip tamás (1) fülöp gábor (4) gaálné lőrinczi éva (3) galambos lajos (1) gáspár ferenc (1) habony gábor (6) hajdú erika (5) hajdu sára (1) hargitai ildikó (4) hornyik anna (1) huba ildikó (2) illés zoltán (12) janáky marianna (2) jónás ágnes (1) juhász zsuzsanna (3) k. rados marcella (2) kácsor zsolt (6) kántor zsolt (15) karádi zsolt (5) kecskeméti zsuzsa (8) kiser edina (13) kiss gréta henriett (1) kiss péter (1) kis mezei katalin (2) koch zsófia (1) kovács kinga (1) kováts judit (3) köves istván (1) kukuts csilla (3) kulcsár (1) kulcsár attila (68) ladányi fedák enikő (1) lajtos nóra (5) lampl zsuzsanna (7) láng judit (1) m. szlávik tünde (47) margittai h. ágnes (8) merényi krisztián (1) mirtse zsuzsa (5) molnár péter (29) mórotz krisztina (4) nagy (1) nagy farkas dudás erika (13) nagy istván attila (1) nagy norbert (1) nagy zsuka (5) nyolcas józsef (1) oláh andrás (3) onderó szilárd (1) onder csaba (1) orbók ildikó (2) ozsváth sándor (40) pataki zsuzsanna (1) pénzes ottó (1) péter béla (13) petrozsényi nagy pál (26) piró m. péter (1) piro m. péter (8) rácz lilian (2) rácz tibor (1) radnó györgy (13) réti jános (14) rimóczi lászló (14) rusai márta (1) ruszó marietta (1) seres ernő (3) simon adri (3) somorčík sz. rozália (27) sonkoly istván (1) standovár ágota (14) szakonyi gabriella (1) szalóki emese (1) szeifert natália (3) székely-nagy gábor (1) széll zsófia (2) szép szilvia (3) szilágyi erzsébet (2) szilágyi rohini (1) szőke imre (5) szombati gréta (4) szondi erika (2) szuhár csilla (1) t. ágoston lászló (1) tamás tímea (2) tornyi ferenc (10) turányi tamás (21) vajdics krisztina (5) váradi andrás (3) vaskó ilona (30) venyige sándor (3) veres roland (2) zajácz d zoltán (4) zápor györgy (9) zilahy tamás (5) zoltay lívia (1) attila (1) zsuka (1) Címkefelhő

Tárcáink kedvelői a nagyvilágban

Friss topikok

  • M Szlávik Tünde: A huncut rigmus megfejtése maga is magyarázatra szorul: az esztováta (eszteváta, osztováta) olyan ... (2021.09.25. 17:23) A régi öregek, avagy pajzán történetek
  • Arany Piroska: Isten éltessen Vaskó Ilona! Nagyon tetszik a születésnapi monológod! Nekem is mostanában lesz az ... (2021.02.12. 11:37) Február tizenegy
  • csokosszaju: szia, mit tudsz Hófehérkéről? (2020.09.27. 23:02) Az örök menyasszony
  • bohmjo: Ez nagyon jó! Ahogyan a szavak és tettek újra és újra teljesen új értéket és hangulatot kapnak, a... (2020.09.05. 15:01) Tivadar
  • M Szlávik Tünde: @Farkas Molnár Péter: Köszönöm, Péter! Tárcát is hozhatnál magaddal... :) (2020.08.16. 16:46) Majom a köszörűkövön

Linkblog

Most olvassák

Életkép, vázlat, rajz, csevej... M. Szlávik Tünde blogja

2012.01.04. 18:00 Ésik

Apám története a ribizlibokrokról

Címkék: kácsor zsolt

Írta: Kácsor Zsolt

 

Az elmenekülésünk napjának hajnalán, amikor a nagyapám kilépett a kihalt, ködülte udvarra, a küszöb előtt balra, a megroggyant házfal tövében megpillantott három vérző fejű, haldokló macskakölyköt. Mellette álltam, a kezét fogtam izzadó tenyérrel szorosan, s amikor kikukucskáltam a combja mellől – mert akkor még csak addig ért a fejem, a combjáig –, én is megláttam őket a szürkületben. Az oldalukon hevertek, kapálóztak apró lábaikkal, és olyan hangosan nyivákoltak, hogy a nagyapám dühösen mordult hátra:

– A franc essen beléjük! – suttogta. –  Felverik nekem az egész környéket.

Mögöttünk a nagyanyám araszolt volna kifelé, a hátán élelemmel és ruhával megrakott, terebélyes, négyszögletű vászonkosárral, amelyet hátinak hívott s keresztpántos hevederrel rögzített a mellkasa előtt. Nekiütközött a nagyapámnak, s megtorpant ő is.

– Mi van, Flóri? – kérdezte izgatottan, a nagyapám pedig hátrafordult, s azt morogta:

– Baj.

Ott álltunk az ajtóban mind a hárman, meleg, tanácstalan párát leheltünk a hideg repeszgránátokkal teli, megostromolt mindenségbe, és a vérző fejű macskákat bámultuk. A nagyanyám előrébb furakodott köztünk, s közelebb hajolt hozzájuk:

– Te, mi lett ezekkel? – nézett rá a nagyapámra, aki megvonta a vállát:

– Tudja az Isten.

S amikor a nagyapám száját elhagyta ez a szó, hogy Isten, a kölykök, mintha csak erre a vészterhes jelre vártak volna, hirtelen mind a hárman felnyüszítettek, s még hangosabban kezdtek zokogni fájdalmukban. A nagyanyám babonás gyorsasággal keresztet vetett, mire nagyapám ingerülten legyintett:

– Ej, Ilona, menjé' má' – azzal fölemelte a jobb lábát, amin vaskos, sötét, a sarkán megvasalt bőrcsizma feszült, s megismételte, mintegy magyarázatképpen, a halálos taposás előtt:

– Felverik nekem az egész környéket.

Majd a kölykök felé lendítette a lábát – mikor a nagyanyám felsikoltott, s visszafogta ölni kész nagyapámat:

– Mit csinálsz, te Isten barma? Most hozod ránk a bajt.

S amikor a nagyanyám száját elhagyta ez a szó, hogy Isten, a haldokló macskák egyszeriben elhallgattak, s apró, szinte láthatatlanul fénylő gombszemükkel fölnéztek, fölnéztek ránk mind a hárman, majd abbahagyták a kapálózást, s várták, szemmel láthatóan azt várták, hogy most mi lesz. Erre a nagyapám leengedte a lábát, s reszkető hangon azt suttogta nagyanyámnak:

– Te, Ilona... – kezdte –, nem megyünk mi innen sehova.

És lépett egyet hátra, s én is vele, mert attól a naptól fogva nem engedtem el a kezét soha. Nagyanyám azonban nem hátrált meg. Még közelebb hajolt az állatokhoz, újra keresztet vetett, majd fölvette s egyenként beletette őket a hátijába. Néhány dekával lehetett csak nehezebb az a vászonkosár, de a nagyanyám megtántorodott mégis, amikor kiegyenesítette a derekát.

– Jaj – nyögte. – Jaj.

– Jól vagy, Ilona? – kérdezte rekedten a nagyapám, olyan féltő hangsúllyal, mintha nagyanyám veszélyes küldetésből tért volna meg.

– Most már mehetünk, Flóri – válaszolta a nagyanyám, majd megfogta ő is a kezemet, és így, erősen összekapaszkodva tettük meg az első lépéseket. Öt-hat méterre távolodhattunk el a háztól, amikor kelet felől ismét a háborúzó ördögök ugatását hozta a szél. Akkor a nagyapám megállt, lehajolt hozzám, megsimogatta az arcomat, s azt duruzsolta a fülembe:

– Kisfiam, szegény apádat meg anyádat a kertben temettük el, ott hátul, a ribiz­li­bok­rok alatt. Tudjál róla, hogy hol fekszenek, és látogasd meg őket, ha nagy leszel.

Fogalmam sem volt róla, hogy miről beszél – egyre a haldokló macskákon járt az eszem, akik némán kísérnek majd minket a hosszú úton, s velünk lesznek most már örökké.

(Élet és Irodalom, 2010. február 5.)

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://tarcankinalom.blog.hu/api/trackback/id/tr43519235

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása