Tárcán kínálom

Alapító szerkesztő: Ésik Sándor Társszerkesztő: Standovár Ágota Tárcáink célja nem csak az olvasó szórakoztatása, személyes jellegű műfaj. Az ilyen írásokat egy régi-vágású újságban a lap alján hozták, desszertként a vonal feletti nehezen emészthető cikkekhez. Az itt közölt darabokhoz tehát képzeljen hozzá az olvasó egy színvonalas sajtóterméket alapos elemzésekkel, tényfeltáró, leleplező riportokkal. Vagy ne... ******************************Kattintson a Címkék után a szerző nevére és olvasson a blogban korábban megjelent műveiből!

Címkék

andré ilona-ibolya (5) antal anikó (16) arany piroska (6) balku lászló (9) balogh adrienn (1) balogh géza (25) baracsi endre (1) béke zsanett (1) bódi katalin (20) boldogh dezső (1) borbély balázs (3) b tóth klári (21) csabai lászló (10) csengődi péter (44) cserbakőy levente (8) csupor béla (2) czimbula novák ibolya (3) dávid józsef (4) deák-takács szilvia (3) debreczeny györgy (7) dinók zoltán (9) dunai andrea (2) ésik sándor (54) farkas józsef (1) farkas molnár péter (17) fehér noémi (1) filip tamás (1) fülöp gábor (4) gaálné lőrinczi éva (3) galambos lajos (1) gáspár ferenc (1) habony gábor (6) hajdú erika (5) hajdu sára (1) hargitai ildikó (4) hornyik anna (1) huba ildikó (2) illés zoltán (12) janáky marianna (2) jónás ágnes (1) juhász zsuzsanna (3) k. rados marcella (2) kácsor zsolt (6) kántor zsolt (15) karádi zsolt (5) kecskeméti zsuzsa (8) kiser edina (13) kiss gréta henriett (1) kiss péter (1) kis mezei katalin (2) koch zsófia (1) kovács kinga (1) kováts judit (3) köves istván (1) kukuts csilla (3) kulcsár (1) kulcsár attila (68) ladányi fedák enikő (1) lajtos nóra (5) lampl zsuzsanna (7) láng judit (1) m. szlávik tünde (47) margittai h. ágnes (8) merényi krisztián (1) mirtse zsuzsa (5) molnár péter (29) mórotz krisztina (4) nagy (1) nagy farkas dudás erika (13) nagy istván attila (1) nagy norbert (1) nagy zsuka (5) nyolcas józsef (1) oláh andrás (3) onderó szilárd (1) onder csaba (1) orbók ildikó (2) ozsváth sándor (40) pataki zsuzsanna (1) pénzes ottó (1) péter béla (13) petrozsényi nagy pál (26) piro m. péter (8) piró m. péter (1) rácz lilian (2) rácz tibor (1) radnó györgy (13) réti jános (14) rimóczi lászló (14) rusai márta (1) ruszó marietta (1) seres ernő (3) simon adri (3) somorčík sz. rozália (27) sonkoly istván (1) standovár ágota (14) szakonyi gabriella (1) szalóki emese (1) szeifert natália (3) székely-nagy gábor (1) széll zsófia (2) szép szilvia (3) szilágyi erzsébet (2) szilágyi rohini (1) szőke imre (5) szombati gréta (4) szondi erika (2) szuhár csilla (1) t. ágoston lászló (1) tamás tímea (2) tornyi ferenc (10) turányi tamás (21) vajdics krisztina (5) váradi andrás (3) vaskó ilona (30) venyige sándor (3) veres roland (2) zajácz d zoltán (4) zápor györgy (9) zilahy tamás (5) zoltay lívia (1) attila (1) zsuka (1) Címkefelhő

Tárcáink kedvelői a nagyvilágban

Friss topikok

  • M Szlávik Tünde: A huncut rigmus megfejtése maga is magyarázatra szorul: az esztováta (eszteváta, osztováta) olyan ... (2021.09.25. 17:23) A régi öregek, avagy pajzán történetek
  • Arany Piroska: Isten éltessen Vaskó Ilona! Nagyon tetszik a születésnapi monológod! Nekem is mostanában lesz az ... (2021.02.12. 11:37) Február tizenegy
  • csokosszaju: szia, mit tudsz Hófehérkéről? (2020.09.27. 23:02) Az örök menyasszony
  • bohmjo: Ez nagyon jó! Ahogyan a szavak és tettek újra és újra teljesen új értéket és hangulatot kapnak, a... (2020.09.05. 15:01) Tivadar
  • M Szlávik Tünde: @Farkas Molnár Péter: Köszönöm, Péter! Tárcát is hozhatnál magaddal... :) (2020.08.16. 16:46) Majom a köszörűkövön

Linkblog

Most olvassák

Életkép, vázlat, rajz, csevej... M. Szlávik Tünde blogja

2011.10.05. 21:11 Ésik

Halott ember

Címkék: kácsor zsolt


Írta: Kácsor Zsolt


Halott ember a nyomomban
A halott ember fekete kutya képében jött velem szembe, és már messziről nevetett rám a szeme. Sarkon fordultam rögtön, hogy elmeneküljek, éppen nem abban a passzban voltam, mikor a gonosszal harcolni szeretek. Meg hát minek is kellene ellenállni a rossznak, magyaráztam akkor magamnak, ilyenkor a jó az, ha az ember nem vesz tudomást, és átfolyatja magán, ami jön. Persze, ha menekülni kell, nem vagyok ilyen okos, az ész mindig csak utólag vág, amikor már nincs is rá semmi szükség. A fekete kutya szorosan a nyomomban csaholt, legszívesebben azt mondanám, hogy csattogtatta a fogait is, de ez alkalmasint nem volna igaz. Fohászkodva néztem föl az égre, de csak a semmit fogtam át: a levegőben egy sor villanyvezeték jelölte ki az üresség helyét. Rohantam, ahogy csak bírtam, a halott ember lemaradt, hogy aztán felbukkanjon szemben, a következő sarkon. Így menekülök előle évek óta, és próbálom megmagyarázni azt, amit nem tudok, csak értek. Félsz, ugye, félsz, nyüszített a fekete kutya. Nevetett rám a szeme.

Halott ember jár
A halott ember én vagyok. Hozzá ennél közelebb menni nem tudok. S micsoda távolság ez is. Az utcán, úgy értem, a viszonyok között, olykor annyira egyértelműnek tűnik minden: a jobb láb után a bal következik, majd ismét a jobb lendül előre, és így tovább, hogy csak egy, egész pontosan kettő példát mondjak. De olykor mégsem jutsz semmihez közelebb. Az utca végén a halott ember várakozik, a hátát a sarokháznak veti, cigarettázik, és tűnődve figyel. Merre jársz, cimbora, kérdezi, mikor gondolatban odaérek, én pedig próbálok úgy csinálni, mintha nem vettem volna észre, mintha nem hallottam volna meg. A halott ember erre csúfondárosan nevet, a csikket eldobja, rátapos, majd a nyomomba ered.
Sétálni nagyon szeretek, ide-oda járkálni a házak tövében és a parkolók mentén, ahol a kushadó autókat betongyűrűkbe préselt, megkopott levelű városi fák vigyázzák. A sétát mindig lazára veszem, a bal kezem zsebben, a jobbom pedig leng előre-hátra, mint az inga. A karomat hirtelen a halott ember csavarja hátra, az inga megáll, a bal láb nem lép tovább. A jobb pedig térdel.

Halott ember a révnél
A folyóparton álltam, a révnél. Sűrűn járt a komp, nem siettem előre, azt gondoltam, mielőtt elindulok, megiszom valamit a kikötő melletti büfében. Fröccsöt kértem, jégkockával, és amíg a homályosra koszlott ablaküveg mögött kortyolgattam, a túlpartot nézegettem. Sötét volt odaát, de már nem féltem attól, ami következik. Pedig idefelé még úgy zakatolt a szívem, hogy azt hittem, meghallja valaki. Ez jó: azt írtam: valaki. Most már becézem is. Ott álldogált mellettem, a hangja reszelős, a szemébe nem lehetett nézni. Csak nem, kérdezte a halott ember, és nevetett. Mit tudtam volna erre mondani? Kértem még egy fröccsöt, mert ez is olyan ital, hogy egyet nem lehet belőle inni. Már régen neki kellett volna ülni, és egyszer s mindenkorra végig kellett volna gondolni minden kérdést. Például azt, hogy a fröccsel hogyan is van ez. Számoltam a zsebemben a pénzem, nem örültem volna, ha eliszom az összeset. Tudtam, hogy hagyni kell ötven forintot a kompjegyre, és húsz forint jár a révésznek is borravalóra. Nem akartam a kompról lemaradni, eljött az ideje, hogy áthajózzak a túlsó partra. Pénz nélkül nem megy. A halott ember a vállamat veregette, na, mi van, öreg, kérdezgette. Segíts meg, istenem, fohászkodtam, tapad rám ez a pióca. A büfében egyre többen gyülekeztek, és a várakozók gyarapodó számából arra következtettem, hogy a komp hamarosan megérkezik. A távolban egy kutya ugatott. A kompon vajon van-e vécé, ezen tűnődtem végül. Kissé nyugtalanított volna, ha kellemetlenül feszülő hólyaggal kell nekivágnom az útnak. Számolgattam, mennyi idő lesz, míg átérünk a túlsó partra. Türelem, odaát is találkozunk, súgta a fülembe a halott ember, és nevetett. Istenem, nem szabadulok meg soha.

A halott ember ideje
A halott ember egy napszak: nem mondanám, hogy éjszaka, de azt sem, hogy nappal. Hogyan nevezik azt a pillanatot, amikor oszlik a sötét, de még nincsen hajnal? Még szuszog a város, és a házak falának ütközve kényelmesen, puhán keringőzik a szél. Nem látom még, hogy virrad, de érzem az ébredés ismerős szagát. A halott ember ideje ez, egyszerre indulás és érkezés.
Ez ő, ilyenkor ráismerek. Hagyja, hogy nézzem. Megbarátkozni nem lehet vele, hozzászokni talán. Néha azzal vigasztalom magam, hogy neki van szüksége rám: én vagyok az, aki ideköti. A halálnak nincsen teste, ezért tapad ahhoz, ami él. Engedjem el? Úgy szorít magához, hogy fulladok.
Ha felkel a Nap, le szoktam menni tejért. A lépcsőn halkan dudorászom, a postaládából pedig mindig a kulcsok hangos csörgetésével veszem ki a lapokat. A reggelnek ezeket a rituális hangjait nagyon szeretem. Hiszen a misén is csengetni szokott, amikor segítséget hív az ember.
                                                                (Élet és Irodalom XLVIII. évfolyam 11. szám, 2004. március 12.)

  

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://tarcankinalom.blog.hu/api/trackback/id/tr903281131

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása